Artikel top billede

Foto: John W. McDonough. (Foto: John W. McDonough)

Sms-nedbrud driller mobilkunder på TDC's net

Problemer med en sms-server hos TDC giver problemer for omkring halvdelen af brugerne, der benytter teleselskabets mobilnet.

En fejl på en sms-server betyder, at omkring halvdelen af brugerne på TDC's mobilnetværk ikke er i stand til at sende eller modtage sms'er i øjeblikket.
 
Det fortæller presserådgiver Rune Fick Hansen hos TDC.
 
"Når man forsøger at sende en sms, så bliver den nogle gange sendt igennem et af de systemer, der kun virker sporadisk. Hvis din sms bliver sendt igennem lige præcis den server, der er problemer med, så får du en fejlbesked," siger han.
 
Samtidig prøver systemet automatisk at gensende den samme sms, hvilket bevirker at modtageren kan risikere at få den samme sms flere gange.
 
Årsagen til problemet er ifølge Rune Fick Hansen endnu uklart, men telefirmaets teknikere arbejder på højtryk for at løse fejlen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere