Mobilselskaber tvinges til at droppe flatrate

Teleselskaberne kan ikke hente deres investeringer i mobilnet hjem, hvis de kun investerer for at følge med data-efterspørgslen.

Artikel top billede

Datatrafikken i mobilnetværkene er de senere år røget i vejret.
 
Det hænger ikke mindst sammen med, at mange mobilt bredbånd-abonnementer er med frit forbrug eller et højt sat loft.
 
Men sådan kommer det formentlig ikke til at fortsætte, forudser aktieanalytiker Morten Imsgard fra Sydbank.

Han følger telebranchen, og ifølge ham står teleselskaberne over for en enorm udfordring.
 
"Teleselskaberne har problemer med at forsvare investeringer i nye netværk, når det kun er datamængden, der eksploderer, mens indtjeningen ikke følger med," siger han. 

Datatrafik stiger og stiger 
I Danmark viser de seneste tal fra IT- og Telestyrelsen, at datatrafikken i de danske mobilnet steg med 38 procent fra andet halvår 2009 til første halvår 2010.
 
Problemet for et teleselskab er, at når de tunge dataforbrugere kommer ind i et mobilnet, belaster det også resten af nettet.

Det vil sige, at de tunge brugere giver en dårligere oplevelse for de andre kunder i mobilnettet, med mindre teleselskabet øger kapaciteten i nettet for at kompensere for den tungere trafik. 

Det er dog ikke en bæredygtig model for teleselskaberne, vurderer Morten Imsgard.
 
"Teleoperatørerne skal arbejde med at lave lønsomme forretninger inden for data, hvor de skal væk fra 'all you can eat' og i stedet prisdifferentiere deres produkter," siger han og tilføjer:
 
"En operatør bliver nødt til at få noget indtjening for at kunne forsvare sin investering i netværket, ellers udbygger den bare nettet for at give omsætningen et boost, mens den taber på det." 
 
Ericsson kom tirsdag med årsregnskab, og det viste, at europæiske teleselskaber tøver med at skrue op for blusset i investeringer i nye mobilnet. Og behovet for at investere i nye mobilnet falder netop, hvis teleselskaberne formår at dæmpe kundernes dataforbrug.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S