USA overvejer: Obama skal kunne slukke for nettet

USA overvejer at gøre ligesom Egypten: Det skal være muligt for præsidenten at slukke for nettet.

Artikel top billede

(Foto: © 2008 Pete Souza / Pete Souza)

Læs også: Vupti: Sådan lyn-lukkede Egypten internettet

I kølvandet på Egyptens komplette afkobling af internettet, genovervejer også USA at indføre en såkaldt 'kill switch," der skal gøre det muligt for præsident Barack Obama med et snuptag at lukke internettet i USA.
 
Overvejelserne er blevet genoptaget, efter Egypten i sidste uge med et snuptag deaktiverede stort set alle internet- og mobilnetværk i landet.
 
Det skete i et forsøg på at dæmpe oprørs-stemningen i landet. Du kan læse mere om, hvordan de egyptiske myndigheder lukkede for nettet her.
 
Den effektfulde afkobling af nettet har fået de to amerikanske senatorer, Joseph Lieberman og Susan Collins til at tage det gamle forslag om en amerikansk 'kill switch' op igen. 
 
Skal kunne lukke helt eller delvist
De mener, at den amerikanske præsident skal have mulighed for at lukke helt eller delvist for det amerikanske internet i tilfælde af et cyberangreb.
 
"Det vil give vores land de bedste værktøjer til hurtigt at reagere på trusler," skriver hun i en mail til it-magasinet Wired. 

Ifølge dette blad er lovforslaget endnu ikke færdigformuleret. Forslaget har tidligere været fremsat. Dengang udtrykte mange it-organisationer dyb bekymring over forslaget.
 
Ifølge OECD vil en lukning af internettet føre mange problemer med sig.

Blandt andet vil en lukning omgående udløse massive problemer for både borgere og erhvervsliv - og det endda i en eventuel krisetid, hvor de har allermest brug for kommunikationskanaler.

OECD anbefaler i stedet, at der etableres en særlig international task force - et 'emergency response team' - der har et mere holistisk syn på at håndtere store cyberangreb.

Læs også: Vupti: Sådan lyn-lukkede Egypten internettet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Machine Learning Operations Engineer til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

Nordjylland

KMD A/S

SAP Solution Specialist

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

BI-koordinator / IT & administrativ support

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Management Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird