USA overvejer: Obama skal kunne slukke for nettet

USA overvejer at gøre ligesom Egypten: Det skal være muligt for præsidenten at slukke for nettet.

Artikel top billede

(Foto: © 2008 Pete Souza / Pete Souza)

Læs også: Vupti: Sådan lyn-lukkede Egypten internettet

I kølvandet på Egyptens komplette afkobling af internettet, genovervejer også USA at indføre en såkaldt 'kill switch," der skal gøre det muligt for præsident Barack Obama med et snuptag at lukke internettet i USA.
 
Overvejelserne er blevet genoptaget, efter Egypten i sidste uge med et snuptag deaktiverede stort set alle internet- og mobilnetværk i landet.
 
Det skete i et forsøg på at dæmpe oprørs-stemningen i landet. Du kan læse mere om, hvordan de egyptiske myndigheder lukkede for nettet her.
 
Den effektfulde afkobling af nettet har fået de to amerikanske senatorer, Joseph Lieberman og Susan Collins til at tage det gamle forslag om en amerikansk 'kill switch' op igen. 
 
Skal kunne lukke helt eller delvist
De mener, at den amerikanske præsident skal have mulighed for at lukke helt eller delvist for det amerikanske internet i tilfælde af et cyberangreb.
 
"Det vil give vores land de bedste værktøjer til hurtigt at reagere på trusler," skriver hun i en mail til it-magasinet Wired. 

Ifølge dette blad er lovforslaget endnu ikke færdigformuleret. Forslaget har tidligere været fremsat. Dengang udtrykte mange it-organisationer dyb bekymring over forslaget.
 
Ifølge OECD vil en lukning af internettet føre mange problemer med sig.

Blandt andet vil en lukning omgående udløse massive problemer for både borgere og erhvervsliv - og det endda i en eventuel krisetid, hvor de har allermest brug for kommunikationskanaler.

OECD anbefaler i stedet, at der etableres en særlig international task force - et 'emergency response team' - der har et mere holistisk syn på at håndtere store cyberangreb.

Læs også: Vupti: Sådan lyn-lukkede Egypten internettet

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse