Kildekode til kendt sikkerheds-program tabt på nettet

Koden til Kasperskys sikkerhedspakke har floreret på nettet siden november sidste år. Det er langt fra første gang, at Kaspersky sløser med egen sikkerhed.

Artikel top billede

Kildekoden til en version af sikkerhedsfirmaet Kaperskys Internet Security-pakke er i cirkulation på internettet.

Koden er skrevet i 2007, og den er angiveligt blevet stjålet i begyndelsen af 2008.

Navne, der er inkluderet i koden, indikerer, at der er tale om en betaversion af 2008-udgaven af firmaets sikkerhedspakke.

Den nyeste version af det produkt hedder Kaspersky Internet Security 2011.

Ifølge den russiske udgave af CNews er koden blevet kopieret af en tidligere medarbejder.

Tyven har herefter forsøgt at sælge koden på det sorte marked, og Kaspersky fortæller til CNews, at koden dukkede op i en stribe internetfora i november sidste år.

Tyven er ifølge CNews fanget og dømt til tre års fængsel.

Ingen bombe

Selv om de færreste sikkerhedsfirmaer nok hungrer efter at se kildekoden til rygraden i deres virksomhed dukke op i skumle fora, bedømmes den aldrende kode dog ikke som værende en latent sikkerhedsbombe.

"Koden er for gammel til, at man virkelig kan hive nyttige informationer ud af den. Sikkerhedsbranchen bevæger sig meget hurtigt fremad, og derfor bedømmer jeg ikke kildekoden som et stort sikkerhedsproblem," siger Shehzad Ahmad, der er leder af internetvarslingstjenesten DK Cert.

Lemfældig omgang med kildekode er dog et stort problem, fortæller han.

"It-kriminelle har adgang til rigtig meget kildekode, der handles i stor stil på de illegale markeder."

Kaspersky fortæller, at brugerne af firmaets sikkerhedsløsninger ikke behøver at gøre sig bekymringer om pc-sikkerheden.

Det er kun en lille del at koden, der stadig anvendes, og det er ikke til de beskyttende funktioner, siger firmaet.

Ikke første gang

Det er langt fra første gang, Kaspersky har problemer med sikkerheden inden for egne rækker.

I oktober 2010 blev firmaets amerikanske webside angrebet af it-kriminelle, der spredte et falsk sikkerhedsprogram via siden.

For et års tid siden kunne man læse på en blog, der skrives af en rumænsk hacker, som kalder sig for "Unu", at han havde været igennem til de bagerste linjer i Kasperskys netværk.

Hackeren havde dengang fundet en SQL injektion-sårbarhed hos Kaspersky, der gav adgang til følsomme kundedata, og der blev vist skærmbilleder på bloggen, som mere and antydede, at der var adgang til talrige brugernavne og passwords fra Kasperskys bagvedliggende MySQL-database.

Også i februar 2009 var den gal med sikkerheden hos Kaspersky.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Immeo

    Legacy-modernisering fejler, når man ikke ved, hvad men erstatter

    Mange offentlige legacy-systemer rummer kritisk forretningslogik, som ikke findes i dokumentationen, men kun i koden.

    Everllence

    Embedded Software Engineer

    Københavnsområdet

    STELLA CARE ApS

    Backend-udvikler (AI-Native)

    Københavnsområdet

    LB Forsikring

    Afdelingschef for Digital Finans

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job