Kildekode til kendt sikkerheds-program tabt på nettet

Koden til Kasperskys sikkerhedspakke har floreret på nettet siden november sidste år. Det er langt fra første gang, at Kaspersky sløser med egen sikkerhed.

Artikel top billede

Kildekoden til en version af sikkerhedsfirmaet Kaperskys Internet Security-pakke er i cirkulation på internettet.

Koden er skrevet i 2007, og den er angiveligt blevet stjålet i begyndelsen af 2008.

Navne, der er inkluderet i koden, indikerer, at der er tale om en betaversion af 2008-udgaven af firmaets sikkerhedspakke.

Den nyeste version af det produkt hedder Kaspersky Internet Security 2011.

Ifølge den russiske udgave af CNews er koden blevet kopieret af en tidligere medarbejder.

Tyven har herefter forsøgt at sælge koden på det sorte marked, og Kaspersky fortæller til CNews, at koden dukkede op i en stribe internetfora i november sidste år.

Tyven er ifølge CNews fanget og dømt til tre års fængsel.

Ingen bombe

Selv om de færreste sikkerhedsfirmaer nok hungrer efter at se kildekoden til rygraden i deres virksomhed dukke op i skumle fora, bedømmes den aldrende kode dog ikke som værende en latent sikkerhedsbombe.

"Koden er for gammel til, at man virkelig kan hive nyttige informationer ud af den. Sikkerhedsbranchen bevæger sig meget hurtigt fremad, og derfor bedømmer jeg ikke kildekoden som et stort sikkerhedsproblem," siger Shehzad Ahmad, der er leder af internetvarslingstjenesten DK Cert.

Lemfældig omgang med kildekode er dog et stort problem, fortæller han.

"It-kriminelle har adgang til rigtig meget kildekode, der handles i stor stil på de illegale markeder."

Kaspersky fortæller, at brugerne af firmaets sikkerhedsløsninger ikke behøver at gøre sig bekymringer om pc-sikkerheden.

Det er kun en lille del at koden, der stadig anvendes, og det er ikke til de beskyttende funktioner, siger firmaet.

Ikke første gang

Det er langt fra første gang, Kaspersky har problemer med sikkerheden inden for egne rækker.

I oktober 2010 blev firmaets amerikanske webside angrebet af it-kriminelle, der spredte et falsk sikkerhedsprogram via siden.

For et års tid siden kunne man læse på en blog, der skrives af en rumænsk hacker, som kalder sig for "Unu", at han havde været igennem til de bagerste linjer i Kasperskys netværk.

Hackeren havde dengang fundet en SQL injektion-sårbarhed hos Kaspersky, der gav adgang til følsomme kundedata, og der blev vist skærmbilleder på bloggen, som mere and antydede, at der var adgang til talrige brugernavne og passwords fra Kasperskys bagvedliggende MySQL-database.

Også i februar 2009 var den gal med sikkerheden hos Kaspersky.

Annonceindlæg fra Cognizant

Agentic AI kræver mere end teknologi

De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Kryptokustode til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse