Kildekode til kendt sikkerheds-program tabt på nettet

Koden til Kasperskys sikkerhedspakke har floreret på nettet siden november sidste år. Det er langt fra første gang, at Kaspersky sløser med egen sikkerhed.

Artikel top billede

Kildekoden til en version af sikkerhedsfirmaet Kaperskys Internet Security-pakke er i cirkulation på internettet.

Koden er skrevet i 2007, og den er angiveligt blevet stjålet i begyndelsen af 2008.

Navne, der er inkluderet i koden, indikerer, at der er tale om en betaversion af 2008-udgaven af firmaets sikkerhedspakke.

Den nyeste version af det produkt hedder Kaspersky Internet Security 2011.

Ifølge den russiske udgave af CNews er koden blevet kopieret af en tidligere medarbejder.

Tyven har herefter forsøgt at sælge koden på det sorte marked, og Kaspersky fortæller til CNews, at koden dukkede op i en stribe internetfora i november sidste år.

Tyven er ifølge CNews fanget og dømt til tre års fængsel.

Ingen bombe

Selv om de færreste sikkerhedsfirmaer nok hungrer efter at se kildekoden til rygraden i deres virksomhed dukke op i skumle fora, bedømmes den aldrende kode dog ikke som værende en latent sikkerhedsbombe.

"Koden er for gammel til, at man virkelig kan hive nyttige informationer ud af den. Sikkerhedsbranchen bevæger sig meget hurtigt fremad, og derfor bedømmer jeg ikke kildekoden som et stort sikkerhedsproblem," siger Shehzad Ahmad, der er leder af internetvarslingstjenesten DK Cert.

Lemfældig omgang med kildekode er dog et stort problem, fortæller han.

"It-kriminelle har adgang til rigtig meget kildekode, der handles i stor stil på de illegale markeder."

Kaspersky fortæller, at brugerne af firmaets sikkerhedsløsninger ikke behøver at gøre sig bekymringer om pc-sikkerheden.

Det er kun en lille del at koden, der stadig anvendes, og det er ikke til de beskyttende funktioner, siger firmaet.

Ikke første gang

Det er langt fra første gang, Kaspersky har problemer med sikkerheden inden for egne rækker.

I oktober 2010 blev firmaets amerikanske webside angrebet af it-kriminelle, der spredte et falsk sikkerhedsprogram via siden.

For et års tid siden kunne man læse på en blog, der skrives af en rumænsk hacker, som kalder sig for "Unu", at han havde været igennem til de bagerste linjer i Kasperskys netværk.

Hackeren havde dengang fundet en SQL injektion-sårbarhed hos Kaspersky, der gav adgang til følsomme kundedata, og der blev vist skærmbilleder på bloggen, som mere and antydede, at der var adgang til talrige brugernavne og passwords fra Kasperskys bagvedliggende MySQL-database.

Også i februar 2009 var den gal med sikkerheden hos Kaspersky.

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

Lægemiddelstyrelsen

Løsningsarkitekt

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

Teknologisk analytiker inden for IP- og Netværkstrafik

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S