Arm har store planer for chip til servermarkedet

Chipproducenten Arm har enorm succes med at producere chip til tablet-computere og smartphones. Se her, hvad Arm pønser på i fremtiden på servermarkedet.

Computerworld News Service: Armovervejer udvidelser i 64-bit af firmaets CPU-design, mens dets fravær i dag skader ikke firmaets chancer i servermarkedet, mener Arms topchef, Warren East.

Visse anvendelsesmuligheder for server kan drage fordel af processorer i 64-bit, men ARM kan stadig imødekomme en betragtelig del af servermarkedet med sine nuværende design i 32-bit, sagde East under et telefonmøde, hvor firmaets regnskab blev fremlagt.

"Der er bestemt anvendelsesmuligheder for servere i dag, hvor fraværet af 64-bit ikke er nogen barriere. En processor i 32-bit er helt tilstrækkelig til at imødekomme typiske flerkernede konfigurationer og blade-servere med adskillige flerkernede chip," sagde East.

Firmaets kommende Cortex-A15 er et 32-bit-design, der kan udvides til 40-bit, og Arm overvejer 64-bit-adressering i fremtidige processorer, fortalte han.

Vil udvide arkitektur

"Det er logisk at antage, at Arm på et tidspunkt i fremtiden vil udvide sin arkitektur i den retning, og det vil bestemt være nyttigt, når vi har de typer af produkter," sagde East.

Arm, som licenserer CPU-design til chipproducenter såsom Texas Instruments og Qualcomm, begyndte at tale om serverprocessorer i 2008, efter systemproducenterne var begyndt at eksperimentere med servere baseret på chip fra strømbesparende netbooks.

Firmaet gik ind i servermarkedet i november, da Marvell introducerede en Arm-baseret chip med fire processorkerner til servere. Også Calxeda og Nvidia udvikler chip baseret på design fra Arm.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension