CSC-boss efter lockout: Jeg har masser af tid

Den optrappede konflikt mellem it-virksomhed og it-fagforening var uundgåelig, lyder meldingen fra CSC-direktør Carsten Lind. Læs hvorfor.

Artikel top billede

"Tryghedsaftalerne er snærende i relation til at have fleksibilitet til at lave de tilpasninger, som måtte være nødvendige," siger Carsten Lind. Foto: CSC/Tom Ingvardsen

Læs også: CSC-konflikten er gammeldags og skadelig for alle.

Når konflikten efter tirsdagens forhandlinger i forligsinstitutionen blev en realitet, skyldes det ifølge CSC-direktør Carsten Lind, at modparten, it-fagforeningen Prosa, ikke havde nogen reel lyst til at diskutere de grundlæggende ting, som CSC havde lagt på bordet. 
 
"Derfor har der ikke været nogen anledning til at ændre på den proces, som vi har sat i gang," siger CSC-direktøren.  
 
Han noterer sig, at han endnu ikke har modtaget det såkaldte andet strejkevarsel fra Prosa, som med 14 dages varsel vil kunne sende et betydeligt større antal medarbejdere hjem fra firmaet. Men han venter at se det snart.
 
"Man kunne formode, at det kommer, når nu der ikke kunne findes en løsning ad forhandlingens vej i forligsinstitutionen i går," siger Carsten Lind. 

Hvor længe skal der gå, før I taler om tingene?

"Det kan jeg jo ikke give nogen dato på - hvornår man kan forestille sig det," svarer direktøren.

Men du kan klare den i mange dage eller ligefrem uger?

"Absolut."
 
Når det er Prosa, firmaet er gået i konflikt med, skyldes det ifølge Carsten Lind, at de andre fagforbunds overenskomster følger det øvrige danske arbejdsmarked, når det drejer sig om fornyelser og forhandlinger. 
 
Problematiske overenskomster
"Det er altid problematisk, hvis man har overenskomst-konstruktioner, der gør, at man ikke kan følge med det marked, man agerer i," siger Carsten Lind, der fortæller, at der ikke er nogen aktive processer kørende med de andre fagforeninger.
 
Ud over lavere løn og mere arbejdstid vil CSC gerne have ændret de Prosa-organiseredes vilkår omkring en såkaldt tryghedsaftale.
 
Prosa frygter, at en afskaffelse af tryghedsaftalen vil betyde, at Prosa-organiserede er de første, der bliver fyret, hvis virksomheden skal skære ned.
 
"Tryghedsaftalerne er snærende i relation til at have fleksibilitet til at lave de tilpasninger, som måtte være nødvendige, og også et snærende bånd i forhold til at kunne vinde nye forretninger," siger Carsten Lind.
 
Tryghedsaftalerne tvinger nemlig CSC til at sætte overtagede folk i outsourcing-situationer på vilkår, som ikke matcher markedet, påpeger han.

Læs også:
Forhandlinger kiksede: 120 CSC-ansatte sendt hjem

CSC-boss håber på forlig få dage før mulig konflikt

CSC-ansatte opruster til konflikt

CSC-direktør: Derfor varsler jeg lockout af ansatte

CSC varsler lockout af 136 ansatte

Sådan vil CSC male røde bundlinjer sorte

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Politiets Efterretningstjeneste

    API-udvikler til PET

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Unified Communications specialist til IT-Operations i Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Mainframe Developer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS