ERP-kunder kræver fleksibilitet og bedre service

ERP-brugerne vil have mere system-fleksibilitet og en langt bedre kundeservice fra leverandørerne.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Større fleksibilitet og bedre kundeservice er på toppen af ERP-brugernes ønskeliste, konkluderer en ny undersøgelse.

Mere end en tredjedel af virksomhederne peger på øget fleksibilitet som den forandring, de allerhelst så i forhold til deres eksisterende ERP-arrangement.

Tæt herefter kommer ønsket om væsentlig højere standard for kundeservice fra leverandørernes side.

Undersøgelsen viser, at 15 procent af brugerne ikke er sikre på, at deres nuværende ERP-system er fleksibelt nok til at arbejde effektivt sammen med andre værktøjer og forretningssystemer. Bare fem procent af de adspurgte ønsker ikke at ændre noget som helst.

ERP-udbyderen IFS har bedt Research Plus om at interviewe 368 britiske mellemledere og ledere med ansvar for it-beslutninger med henblik på at afdække deres holdninger til ERP-software.

Bedre undervisning (18 procent) og mere brugervenlighed (ni procent) var også blandt kundernes ønsker. Et mere gennemskueligt Return on Investment blev desuden nævnt af fire procent, trods virksomhedernes generelle fokus på omkostnings-effektivitet.

Opgradering er populært

Alastair Sorbie, chef hos IFS, siger: "Undersøgelsen viser, at virksomhederne er ved at indse de potentielle fordele ved enterprise-applikationer, der er fleksible og agile helt ned i arkitekturen."

"Fokus på ERP-leveringen er ved at skifte fra omkostninger og til effektivitet," tilføjer Sille Gavnholt Jygert, der er analytiker hos Frost & Sullivan.

"Det betyder, at der skal bygges mere fleksibilitet ind i den måde, ERP bliver bygget og leveret på."

40 procent af respondenterne fortalte, at deres ERP-system er mellem to og fire år gammelt, 36 procent sagde, at det er mellem et og to år gammelt, mens syv procent fortalte, at det er mindre end et år gammelt. Omkring 12 procent sagde, at systemet er mere end fem år gammelt.

Næsten 7 ud af 10 har planer om at opgradere eller tilføje flere moduler til deres ERP-systemer.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Annonceindlæg fra Idura

Driver du et callcenter? Så er det måske disse KPI’er, der presser dig

I et inbound callcenter, hvor identiteten på den, der ringer ind, skal bekræftes, kan kontrollen nu foregå i telefonkøen. Det understøtter fem centrale KPI'er for callcentre.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision