Konkurrence: Vind et it-stipendium til 250.000 kroner

Deltag i konkurrencen om et scholarship til eMBA-programmet, MMT (Master in Management of Technology), på DTU til en værdi af 250.000 kroner, og få ledelselsesværktøjerne til at ændre verden.

Advarsel: Der er ingen nemme veje og 10-punkts lister i denne artikel. Kun udsigt til hårdt arbejde, som til gengæld kan bringe læserne og vinderen af konkurrencen til tops.
 
Der kommer i ledelsesudvikling stadig mere fokus på anvendelsen af it i ledernes arbejde med strategier, visioner og processer. Men der er fortsat en udfordring i at sikre ledere med en teknologisk baggrund den forretningskompetence, som sætter dem i stand til sparre med chefkollegerne og komme i betragtning til at lede dem.
 
MMT-programmet
Det har DTU siden 1998 arbejdet på at gøre noget ved med eMBA-programmet Master in Management of Technology eller MMT.

236 ledere fra it-branchen, it-afdelinger og andre teknologiorienterede virksomheder er siden kommet igennem den 21 måneder lange uddannelse.
 
Igen i år står Computerworld sammen med NNIT, DONG, KMD og DTU bag et scholarship, som betaler for deltagelsen på hold 14 på eMBA-uddannelsen Master in Management of Technology. Uddannelsen har studiestart den 25. august 2011.
 
En gammel drøm
"MMT er udsprunget af en gammel drøm i Akademiet for Tekniske Videnskaber. Akademiet vil gerne hjælpe højtuddannede teknikere og ingeniører med at bliver superdygtige til forretningsdrevet innovation."
 
Sådan fortæller associeret professor og leder af MMT-programmet, Mads Christoffersen. Han understreger, at det er værdiskabelsen, som er i fokus.
 
"Der er relativt flere af vores alumner, som får deres topjob, fordi de har taget deres MBA. Ledere med en traditionel cand. merc-baggrund er langt mere fleksible end ingeniøren eller datalogen, som oftest er låst til et bestemt område, med mindre de flytter sig ved hjælp af en MBA," siger Mads Christoffersen. 
 
13 års erhvervserfaring
Den gennemsnitlige erhvervserfaring blandt de studerende på MMT er 13 år. Og det er netop denne store pulje af erfaring, som er fundamentet under uddannelsen sammen med den viden, som DTU og de udenlandske partnere fylder på.
 
"Man skal kunne vokse og udvikle sig som leder og menneske. For ledelse er en praktisk disciplin, som skal bruges. Men uddannelse kan give lederne muligheden for at udvikle lederegenskaber," siger Mads Christoffersen.
 
Forretningsstrategi uden it
Det er der god brug for at ledere med en teknologisk baggrund gør. 2010-udgaven af IT i Praksis fra Dansk IT og Rambøll Management Consulting viser, at 64 procent af de største danske virksomheder, udvikler forretningsstrategien før og lader den guide it-strategien, mens yderligere knap hver tiende virksomhed ikke lader it-strategien påvirke af forretningsstrategien.
 
I 63 procent af disse virksomheder betyder forretningskulturen ifølge IT i Praksis, at de forretningsansvarlige bestemmer strategi og mål og først herefter beder it-afdelingen om at løse opgaven.  I 39 procent ser de forretningsansvarlige primært it som en omkostning og ikke som et aktiv i gennemtænkning af forretningsmuligheder eller effektiviseringsmuligheder.
 
"I en konkurrencedygtig virksomhed i 2010 kræves det, at it er med fra starten, når der skal tilrettelægges løsninger i forbindelse med forretningsmuligheder, når det planlægges, hvordan de skal realiseres og måles."

Sådan konkluderer IT i Praksis afsnittet om forretningsprocesser og arkitektur med en næsten klar opfordring til fremtidens it-ledere om at ændre verden.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S