Tip: Hold hjemmesiden konstant opdateret

Med 'Refresh this' slipper du for at trykke F5 eller genindlæse en hjemmeside manuelt for at se, om der er kommet nyt. Det er et ideelt værktøj, hvis du besøger websider, der opdateres meget ofte.

Hvis du vil have koncertbilletter eller ikke vil gå glip af seneste nyt på dine yndlingshjemmesider, så har du brug for den smarte webttjeneste Refresh This.

Siden virker på den måde, at du indtaster den webadresse, du vil have opdateret automatisk. Dernæst vælger du, hvor ofte siden skal opdateres, og endelig skal der bare trykkes på start.

Siden nævner selv to oplagte tilfælde, hvor Refresh this kommer til sin ret.

For det første nyhedssider, der i sagens natur ofte har brug for en opdatering, og for det andet sider som udbyder koncertbilletter og lignende.

Her gælder det om at være på mærkerne omgående, når billetterne frigives til salg, og her kan man bede Refresh This opdatere kontinuerligt med bare nogle få sekunders mellemrum.

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger Proces Driver i Hvidovre

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job