SAP styrer verden med BI - men ikke Danmark

Det kan godt være, der står SAP på de fleste af verdens business intelligence-løsninger. Men i Danmark står der noget andet. Se her hvad.

Artikel top billede

Læs også:

Derfor gider vi fortsat smide enorme beløb efter BI

SAP er verdens største BI-leverandør med sin andel på lidt over 20 procent af verdensmarkedet. Det viser de senest tilgængelig tal fra analysehuset Gartner. 

Det er nu heller ikke fordi, at den tyske software-kæmpe, der kan male fra hele paletten på sin ERP-platform, decideret er løbet fra de øvrige store systemleverandører.

Feltet føres med få procentpoints indbyrdes afstand af de fire store, som er SAP, Oracle, SAS Institute og IBM i den rækkefølge. De fire største sidder tilsammen på over 60 procent af verdensmarkedet.

Den igangværende økonomiske krise har betydet færre investeringer i ERP-platforme og herunder BI-løsninger. Det har kunnet mærkes overalt, og kodeordet har været konsolidering frem for investering.

Selv SAP har oplevet en marginal tilbagegang på BI-omsætningen fra 2008 til 2009.

SAS har 60 procent i Danmark

Hvor SAP er suveræn i verden set under et, ser tingene anderledes ud, når man vender blikket mod Danmark. Her hedder den største BI-leverandør nemlig SAS Insitute.

Der står faktisk SAS Institute på næsten 60 procent af det danske BI-marked, når man ser på omsætningen på softwaresalget.

Selvom SAS Institute 'kun' har en global markedsandel på 15 procent, står virksomheden meget stærkt i især de skandinaviske lande. I Norge har SAS 30 procent af markedet og i Sverige 20. I vore skandinaviske broderstater fylder SAP's BI-løsninger dobbelt så meget som i Danmark.

Det er ifølge Gartner-konsulent Peter Suhr ikke så underligt.

"Det hænger sammen med, at mange danske virksomheder ikke er så store, at de bruger SAP's store platform, mens industristrukturen er anderledes i Norge og Sverige. SAP er over dobbelt så stor i de lande end i Danmark," forklarer han.

Resten deler lille kage

Resten af spillerne på BI-markedet har altså ikke så meget tilbage at dele, når de fire store har taget for sig af den samlede kage. Selv verdens største softwareleverandør, Microsoft, har kun omkring otte procent af verdensmarkedet.

Af andre BI-udviklere, der tæller virksomheder som blandt andet Targit, SPSS og timeXtender, har især den svenske BI-udvikler QlikTech haft god vind i sejlene i de seneste par år, og havde ifølge Gartner opnået 1,5 procent af verdensmarkedet med en vækst på 36 procent fra 2008 til 2009.

Den svenske BI-udvikler har 2,4 procent af markedet i Danmark og 15 procent i Sverige. Virksomheden har opnået sin fremgang i markedet med et produkt, der kan downloades og bruges gratis. Dermed kan man afprøve systemet på sine egne data, inden man eventuelt vælger at købe en fuld løsning.

Læs også:

BI-markedet er under voldsom forandring

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

Joshua Pratt

Idura

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS