Standard-eksperter holder it-giganter på pinebænken

Formatkrigerne fra Microsoft, IBM og Oracle må tage endnu en tur på pinebænken på trods af, at standard-eksperterne er lige på trapperne med sine anbefalinger. Læs her hvorfor.

Artikel top billede

Tegning: Lene Sekjær.

Læs også:
Staten er håbløst bagud med både ODF og OOXML

"Du må væbne dig med tålmod."

Sådan sagde formand for åbne standarder, jura-professor Mads Bryde Andersen, til Computerworld i torsdag eftermiddag, da de fem eksperter var færdige med, hvad der formentlig bliver det sidste møde i ekspert-kredsen.

For nu skal rapporten til it-politikerne skrives færdig og afleveres, hvilket betyder, at marathon-diskussionen om, hvorvidt der skal benyttes ODF og/eller OOXML i den offentlige sektor, nærmer sig sin endelige afslutning.

"Vi er i gang med at lægge sidste hånd på rapporten, og vi er formentlig færdige i uge 12. Nu bliver det næppe nødvendigt at mødes igen," lød budskabet fra Mads Bryde Andersen, der ikke ville kommentere på formater, eventuelt cloud-anbefalinger eller andet indhold i rapporten.

Mange møder

Han lægger ikke skjul på, at der har været mange og lange diskussioner om de to omstridte dokumentformater, hvilket også kan ses på listen af mødereferater, der er blevet afholdt blandt eksperterne.

Og de fem eksperter har været opmærksomme på 1. april, der er deadline for indførelsen af at kunne sende og modtage et eller flere åbne dokumentformater i staten.

"Ingen har hevet fat i os under arbejdet og bedt os om at skynde os," siger Mads Bryde Andersen, som heller ikke vil være skuffet, hvis politikere træffer en helt anden beslutning, end at følge de anbefalinger som eksperterne er nået frem.

"Hvis politikerne følger en anden vej end vores, vil jeg tage det helt afslappet. Vi er "bare" eksperter, og valget er i sidste ende en politisk beslutning. Jeg håber dog, at vores arbejde har hjulpet politikerne med at træffe beslutningen," lyder det fra for formanden fra ekspertudvalget.

Kæmpe-konsekvenser for leverandørerne

Med omkring 14 dage til den endelige beslutning må it-giganter som Microsoft, der initierede OOXML-standarden og konkurrenter som IBM og Oracle, som bakker op omkring ODF, forblive på pinebænken.

For spørgsmålet om det offentlige vælger det ene eller det andet dokumentformat, vil utvivlsomt få kæmpe-konsekvenser for leverandørerne.

Det skyldes, at leverandørerne vil blive tvunget til at implementere "fjendens" standard i deres respektive kontorpakker, som er Microsoft Office, Lotus Symphony og OpenOffice, hvilket koster mange udviklingskroner.

Det bunder i, at ODF og OOXML er to vidt forskellige dokumentformater, der hver især er rettet mod hver sin oprindelige kontorpakke, og deres opbygning og funktionalitetsrum er derfor også fundamentalt helt forskellig fra hinanden.

Ud over udviklingsmillionerne til at få "fjendens" format til at spille i sin egen kontorpakke, er der ifølge civilingeniør Jesper Lund Stocholm fra it-konsulentvirksomheden Ciber også langt mere på spil for selskaber som Microsoft, IBM og Oracle end blot salget og udbredelsen af kontorpakkerne.
 
Pinebænken knager
Formatkampen med de medfølgende kontorapplikationer som eksempelvis Microsoft Office har nemlig også den konsekvens, at kontorapplikationer i en hel organisations infrastruktur i videst mulige omfang læner sig bedst op ad samarbejdssystemer fra samme leverandør.

Det betyder eksempelvis, at Microsofts Office-pakke nu engang spiller bedst sammen med Sharepoint-servere fra samme selskab.
 
"Sådan har det været længe. Leverandørerne har jo de vertikale systemer, som alle deres løsninger er bundet ind i. Det drejer sig i bund og grund ikke om formaterne, men om selve kontorapplikationerne. IBM's systemer kan jo snakke ODF fra starten af, mens Microsofts systemer kan tale OOXML, sådan lidt populært sagt," forklarer Jesper Lund Stocholm, der siden 2007 har beskæftiget sig med det tekniske standardiseringsarbejde med ODF og OOXML - både nationalt og internationalt.
 
Dermed drejer dokumentkampen sig lige pludselig om meget mere end millioner på omsætningen af kontorpakker, nemlig om milliardomsætninger på den tilhørende it-infrastruktur.

Men indtil videre må leverandørerne altså blive hængende på pinebænken, indtil rapporten kommer på gaden om små to ugers tid.

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Statens IT

Netscaler specialist til Statens It

Københavnsområdet

TD SYNNEX Denmark ApS

Networking Presales Specialist

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S