Standard-eksperter holder it-giganter på pinebænken

Formatkrigerne fra Microsoft, IBM og Oracle må tage endnu en tur på pinebænken på trods af, at standard-eksperterne er lige på trapperne med sine anbefalinger. Læs her hvorfor.

Artikel top billede

Tegning: Lene Sekjær.

Læs også:
Staten er håbløst bagud med både ODF og OOXML

"Du må væbne dig med tålmod."

Sådan sagde formand for åbne standarder, jura-professor Mads Bryde Andersen, til Computerworld i torsdag eftermiddag, da de fem eksperter var færdige med, hvad der formentlig bliver det sidste møde i ekspert-kredsen.

For nu skal rapporten til it-politikerne skrives færdig og afleveres, hvilket betyder, at marathon-diskussionen om, hvorvidt der skal benyttes ODF og/eller OOXML i den offentlige sektor, nærmer sig sin endelige afslutning.

"Vi er i gang med at lægge sidste hånd på rapporten, og vi er formentlig færdige i uge 12. Nu bliver det næppe nødvendigt at mødes igen," lød budskabet fra Mads Bryde Andersen, der ikke ville kommentere på formater, eventuelt cloud-anbefalinger eller andet indhold i rapporten.

Mange møder

Han lægger ikke skjul på, at der har været mange og lange diskussioner om de to omstridte dokumentformater, hvilket også kan ses på listen af mødereferater, der er blevet afholdt blandt eksperterne.

Og de fem eksperter har været opmærksomme på 1. april, der er deadline for indførelsen af at kunne sende og modtage et eller flere åbne dokumentformater i staten.

"Ingen har hevet fat i os under arbejdet og bedt os om at skynde os," siger Mads Bryde Andersen, som heller ikke vil være skuffet, hvis politikere træffer en helt anden beslutning, end at følge de anbefalinger som eksperterne er nået frem.

"Hvis politikerne følger en anden vej end vores, vil jeg tage det helt afslappet. Vi er "bare" eksperter, og valget er i sidste ende en politisk beslutning. Jeg håber dog, at vores arbejde har hjulpet politikerne med at træffe beslutningen," lyder det fra for formanden fra ekspertudvalget.

Kæmpe-konsekvenser for leverandørerne

Med omkring 14 dage til den endelige beslutning må it-giganter som Microsoft, der initierede OOXML-standarden og konkurrenter som IBM og Oracle, som bakker op omkring ODF, forblive på pinebænken.

For spørgsmålet om det offentlige vælger det ene eller det andet dokumentformat, vil utvivlsomt få kæmpe-konsekvenser for leverandørerne.

Det skyldes, at leverandørerne vil blive tvunget til at implementere "fjendens" standard i deres respektive kontorpakker, som er Microsoft Office, Lotus Symphony og OpenOffice, hvilket koster mange udviklingskroner.

Det bunder i, at ODF og OOXML er to vidt forskellige dokumentformater, der hver især er rettet mod hver sin oprindelige kontorpakke, og deres opbygning og funktionalitetsrum er derfor også fundamentalt helt forskellig fra hinanden.

Ud over udviklingsmillionerne til at få "fjendens" format til at spille i sin egen kontorpakke, er der ifølge civilingeniør Jesper Lund Stocholm fra it-konsulentvirksomheden Ciber også langt mere på spil for selskaber som Microsoft, IBM og Oracle end blot salget og udbredelsen af kontorpakkerne.
 
Pinebænken knager
Formatkampen med de medfølgende kontorapplikationer som eksempelvis Microsoft Office har nemlig også den konsekvens, at kontorapplikationer i en hel organisations infrastruktur i videst mulige omfang læner sig bedst op ad samarbejdssystemer fra samme leverandør.

Det betyder eksempelvis, at Microsofts Office-pakke nu engang spiller bedst sammen med Sharepoint-servere fra samme selskab.
 
"Sådan har det været længe. Leverandørerne har jo de vertikale systemer, som alle deres løsninger er bundet ind i. Det drejer sig i bund og grund ikke om formaterne, men om selve kontorapplikationerne. IBM's systemer kan jo snakke ODF fra starten af, mens Microsofts systemer kan tale OOXML, sådan lidt populært sagt," forklarer Jesper Lund Stocholm, der siden 2007 har beskæftiget sig med det tekniske standardiseringsarbejde med ODF og OOXML - både nationalt og internationalt.
 
Dermed drejer dokumentkampen sig lige pludselig om meget mere end millioner på omsætningen af kontorpakker, nemlig om milliardomsætninger på den tilhørende it-infrastruktur.

Men indtil videre må leverandørerne altså blive hængende på pinebænken, indtil rapporten kommer på gaden om små to ugers tid.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura