Katastrofen i Japan hæver prisen på dit it-udstyr

Flere store japanske producenter af it-udstyr har lukket fabrikkerne, og det kan allerede mærkes på priserne.

Artikel top billede

Det går skidt i Japan, og problemerne rammer nu også de mange producenter af it-udstyr og forbrugerelektronik i landet.

Sony har lukket seks fabrikker. Desuden har producenter som Panasonic, Epson og Elpida, der fremstiller hukommelse til computere, iPads og mobiltelefoner, måtte sætte produktionen på standby, på grund af den forfærdelige og farlige situation i landet.

Prishop på it

Den situation kan få betydning for hele verden.

Priserne på eksempelvis siliciumplader, som Japan er storleverandør af og som anvendes i fremstillingen af it-produkter, kommer givetvis til at stige som følge af lukningerne.

Der mangler dog stadig overblik over konsekvenserne, fortæller Kristian Lading, der er landechef for RS Components, der holder øje med markedet for komponenter til elektronik.

"Man kan sammenligne situationen med det jordskælv, der fandt sted i Taiwan i 2000, som betød, at priserne på især D-Ram steg kraftigt," siger han til Politiken.dk.

"Vi kan dog allerede nu se, at flere leverandører er holdt op med at give rabatter i distributionsleddet, og det i sig selv fører til prisstigninger i slutprodukterne," vurderer Kristian Lading.

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura