Katastrofen i Japan hæver prisen på dit it-udstyr

Flere store japanske producenter af it-udstyr har lukket fabrikkerne, og det kan allerede mærkes på priserne.

Artikel top billede

Det går skidt i Japan, og problemerne rammer nu også de mange producenter af it-udstyr og forbrugerelektronik i landet.

Sony har lukket seks fabrikker. Desuden har producenter som Panasonic, Epson og Elpida, der fremstiller hukommelse til computere, iPads og mobiltelefoner, måtte sætte produktionen på standby, på grund af den forfærdelige og farlige situation i landet.

Prishop på it

Den situation kan få betydning for hele verden.

Priserne på eksempelvis siliciumplader, som Japan er storleverandør af og som anvendes i fremstillingen af it-produkter, kommer givetvis til at stige som følge af lukningerne.

Der mangler dog stadig overblik over konsekvenserne, fortæller Kristian Lading, der er landechef for RS Components, der holder øje med markedet for komponenter til elektronik.

"Man kan sammenligne situationen med det jordskælv, der fandt sted i Taiwan i 2000, som betød, at priserne på især D-Ram steg kraftigt," siger han til Politiken.dk.

"Vi kan dog allerede nu se, at flere leverandører er holdt op med at give rabatter i distributionsleddet, og det i sig selv fører til prisstigninger i slutprodukterne," vurderer Kristian Lading.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

KMD A/S

E2E Tester

Fyn

Statens IT

IT-projektleder hos Statens It

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Analytiker til Security Operations Center i Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect