ESDH-klub går i udbud: It-system til syv kommuner

Syv kommuner og en region, der alle er medlemmer af en fælles ESDH-klub, skal i udbud. Klubben dropper SKI.

Artikel top billede

Et større ESDH-udbud (elektronisk sags- og dokumenthåndteringssystem, red.) er på trapperne.

Brugerklubben SBSYS med syv kommuner og Region Midtjylland som medlemmer vælger SKI fra og vil selv gå i EU-udbud.
 
"Brugerklubben SBSYS har taget SKI's vejledning til efterretning, og er som følge heraf i gang med at tilrettelægge et udbud," siger Helle Berg, chefkonsulent for digitalisering i Struer Kommune og formand for forretningsudvalgtet hos SBSYS.

Klubbens medlemmer er Struer, Hjørring, Vejle, Hedensted, Faaborg-Midtfyn og Mariagerfjord Kommune og altså Region Midtjylland.

I alt står seks it-leverandører opført som partnere på klubbens hjemmeside. Firmaerne leverer forskellige ydelser til klubben.

De seks er: SKI-godkendte Ditmer, Bording Data A/S, ProOffice, Traen Informationssystemer A/S, Xerox og Unified:Doc.

"SBSYS uden EU-udbud"

Det er endnu for tidligt at sige noget om værdien af den formodentlig større kontrakt, der nu kommer i udbud. Planen er at sende selve opgaven med at videreudvikle og vedligeholde SBSYS i udbud. 

Klubben var tilsluttet SKI's rammeaftale 02.18. Her valgte man at lave direkte tildeling, hvilket strider mod reglerne, som SKI siden har måttet sande fra Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen. 

ESDH-klubben fik i øvrigt lavet et juridisk notat fra firmaet Bender Von Haller Dragsted, der er at finde på klubbens hjemmeside under punktet "SBSYS uden EU-udbud".

I notatet fra 24. juni 2010 er konklusionen:

"... en offentlig myndighed kan opnå adgang til at bruge SBSYS uden afholdelse af et selvstændigt forudgående EU-udbud."

I notatet skriver advokatfirmaet dog også, at man anbefaler medlemmerne af klubben at få en vejledende udtalelse fra Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen.

Men nu vælger klubben altså, at lave et selvstændigt udbud uden om SKI.

Samtidig oplyser klubben, at man ikke har modtaget klager over den direkte tildeling under SKI fra andre leverandører.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    LINK Mobility

    Support Specialist

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Product Owner til ESM

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS