Artikel top billede

ESDH-klub går i udbud: It-system til syv kommuner

Syv kommuner og en region, der alle er medlemmer af en fælles ESDH-klub, skal i udbud. Klubben dropper SKI.

Et større ESDH-udbud (elektronisk sags- og dokumenthåndteringssystem, red.) er på trapperne.

Brugerklubben SBSYS med syv kommuner og Region Midtjylland som medlemmer vælger SKI fra og vil selv gå i EU-udbud.
 
"Brugerklubben SBSYS har taget SKI's vejledning til efterretning, og er som følge heraf i gang med at tilrettelægge et udbud," siger Helle Berg, chefkonsulent for digitalisering i Struer Kommune og formand for forretningsudvalgtet hos SBSYS.

Klubbens medlemmer er Struer, Hjørring, Vejle, Hedensted, Faaborg-Midtfyn og Mariagerfjord Kommune og altså Region Midtjylland.

I alt står seks it-leverandører opført som partnere på klubbens hjemmeside. Firmaerne leverer forskellige ydelser til klubben.

De seks er: SKI-godkendte Ditmer, Bording Data A/S, ProOffice, Traen Informationssystemer A/S, Xerox og Unified:Doc.

"SBSYS uden EU-udbud"

Det er endnu for tidligt at sige noget om værdien af den formodentlig større kontrakt, der nu kommer i udbud. Planen er at sende selve opgaven med at videreudvikle og vedligeholde SBSYS i udbud. 

Klubben var tilsluttet SKI's rammeaftale 02.18. Her valgte man at lave direkte tildeling, hvilket strider mod reglerne, som SKI siden har måttet sande fra Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen. 

ESDH-klubben fik i øvrigt lavet et juridisk notat fra firmaet Bender Von Haller Dragsted, der er at finde på klubbens hjemmeside under punktet "SBSYS uden EU-udbud".

I notatet fra 24. juni 2010 er konklusionen:

"... en offentlig myndighed kan opnå adgang til at bruge SBSYS uden afholdelse af et selvstændigt forudgående EU-udbud."

I notatet skriver advokatfirmaet dog også, at man anbefaler medlemmerne af klubben at få en vejledende udtalelse fra Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen.

Men nu vælger klubben altså, at lave et selvstændigt udbud uden om SKI.

Samtidig oplyser klubben, at man ikke har modtaget klager over den direkte tildeling under SKI fra andre leverandører.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere