Arrogant Adobe hæmmer it-sikkerheden

Adobe har gennem årtier haft monopolstatus og er derfor ikke blevet presset til at forbedre sikkerheden i firmaets produkter. Den går ikke længere.

Artikel top billede

Manglende sikkerhed i Adobes produkter er et konstant tilbagevendende problem for de mange millioner brugere og ikke mindst Flash og PDF-produkterne rammes hårdt.

Adobe-navnet er efterhånden blevet synonymt med opdateringer af applikationer, og det ry forsøger firmaet nu at gøre noget ved.

Monopol på grafik

Grafikgiganten har i årtier haft noget nær monopol på den grafiske produktion blandt professionelle og som leverandør af programmer, der kan fremvise det grafiske indhold for almindelige brugere både på desktoppen og i browseren.

"Adobe har qua sin status været lidt arrogante, og det er gået ud over sikkerheden," siger sikkerhedsekspert Peter Kruse fra firmaet CSIS.

"De har ikke været bekymrede for, om deres produkter blev fravalgt af brugerne, fordi de altid har siddet så fast i sadlen. Derfor har de været langsomme i optrækket."

Sikkerhedsmanden påpeger to primære svagheder ved Adobes populære produkter.

For det første er de meget komplekse, og for det andet bygger de på kode, der er udviklet flere år tilbage på et tidspunkt, hvor sikkerheden ikke var så meget i fokus.

"Produkter som Adobe Reader eller Flash har svagheder, der er nedarvet langt tilbage i tiden og bare venter på, at de bliver opdaget af net-kriminelle. Man burde kaste koden op i luften og stykke den sammen på en mere tidssvarende måde," vurderer Peter Kruse.

Bedre tider, men..

Adobe har dog fået langt mere fokus på sikkerheden, hvilket understreges af, at firmaets sikkerhedsafdeling har fordoblet kapaciteten gennem de sidste par år.

"Firmaet kan ikke ignorere, at de forbindes med ringe sikkerhed, det er en umulighed i dag, hvor både pressen og sikkerhedsbranchen er så åbenmundede," siger Peter Kruse.

"Producenterne har også en stor medansvar, og når de tjener penge på brugerne, skal de også sørge for at tingene er i orden."

Trods opstramningerne vurderer Peter Kruse, at vi kommer til at se flere sårbarheder i den kommende tid.

Annonce

Politiets Efterretningstjeneste

IT Sikkerhedsarkitekt i PET

Københavnsområdet

Roskilde Universitet

AV Tekniker

Region Sjælland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S