Dansk nedbrud rammer over hele verden

Formiddagens voldsomme netnedbrud ramte ikke kun hjemlige kunder. For eksempel mistede en af Danmarks store industrikoncerner kontakten til 10.000 brugere rundt om på kloden.

Artikel top billede

Læs også: Tusindvis af danske virksomheder ramt af netnedbrud

Da strømmen gik i morges, og hostingcentret Global Connects nødstrømsgenerator strejkede, ramte nedbruddet kunder over store dele af Danmark.

For eksempel gik godt 100.000 af Fullrates 120.000 danske telefoni- og internetkunder i sort i mere end en time.

"Et nedbrud i den her størrelsesorden er heldigvis ikke noget, vi ser hver dag. Faktisk er det meget sjældent, at vi har set noget lignende, men når det sker, så skal de her backup-systemer virke, og det gjorde de ikke," konstaterer Peter Mægbæk, direktør for Fullrate.

Ramte hele verden

Geografisk ramte nedbruddet bredt over det danske land, men nu viser det sig, at problemerne strakte sig langt ud i verden.
 
"Det var ikke kun sjællændere, der blev ramt. Vi blev ramt på vores connections ud til resten af verden, hvilket koblede 10.000 SAP-brugere af vores systemer," fortæller Niels Bach-Valeur, Global IS Problem Manager, Group IT Infrastructure Solutions hos Grundfos.

Udfaldet, som kun varede få minutter, ramte samtlige koncernens SAP-brugere, fordi SAP's brugergrænseflade ifølge Niels Bach-Valeur er "meget følsom".

Slå ryglænet tilbage

Til gengæld mærkede Grundfos slet ikke noget til Global Connects andet strømsvigt, som igen gav tusinder af kunder mulighed for at slå ryglænet tilbage på kontorstolen og tage den med ro en tid.

"Nej, vi mærkede ikke noget, da de (Global Connect, red.) havde det andet nedbrud. Vi har i alt cirka 17.500 medarbejdere, men en del er ikke full-time on-line brugere," fortæller Niels Bach-Valeur.

Hos Global Connects 'operations and maintenance center' aner teknikerne indtil videre ikke, hvad der ramte denne gang, det vil sige kort efter klokken 13.

"Lyset har ikke blinket eller noget, og det tyder på, at det ikke er bystrømmen, der er gået," siger Jørn, der er tekniker hos Global Connect.

Alle arbejder på højtryk med at finde fejlen, som ifølge teknikeren sandsynligvis skal findes et eller andet sted i hostingcentrets backup-systemer.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job