Derfor kan du ikke undgå unified communications

ComputerViews: Unified communications sniger sig ind i virksomhedens it-setup, uanset om man vil det eller ej. Se hvordan det sker.

Artikel top billede

(Foto: Tegning: Lene Sekjær)

Læs også:
Unified communications: Sådan fungerer det

Her er de dominerende spillere på UC-markedet

ComputerViews: Mens it-scenen i øjeblikket domineres af tendenser som cloud computing, collaboration og mobilitet, så er unified communications (UC) efterhånden ved at have en del år på bagen.

Det er imidlertid interessant, at netop alle de nye trends ser ud til at give unified communications nyt liv.

Et eksempel er den øgede brug af smartphones og tablet-pc'er i virksomhederne.

Gamle arbejdsrytmer flås itu og erstattes af en hverdag, hvor tid og sted ikke er en hindring for lige at tjekke mail eller finpudse PowerPoint-præsentationen.

Her er det unified communications-løsningerne, der sikrer, at arbejdspladsen ikke splittes i atomer, så ingen aner, hvor kollegaen befinder sig - eller om hun overhovedet er på arbejde.

Det sker blandt andet ved hjælp af presence-opdateringer, der hele tiden giver et overblik over, hvem der er tilgængelige, og hvor de befinder sig.

Eksempelvis kan man direkte fra mail-klienten se, om en kollega er online og kontakte denne via mail, chat eller IP-telefoni. Dermed undgås fejlopkald og unødige mail-korrespondancer, der hurtigt kan blive lidt af en tidsrøver.

Presence betyder alt i 2011

Næste skridt inden for presence er, at man begynder at udnytte de lokations-informationer, som teleoperatøren allerede er i besiddelse af, fra mobiltelefonen.

Ved at anvende smartphonens GPS og mobilmasternes placering kan man give presence et ekstra lag information. Det gør det lettere at finde den kollega, som er tættest på en kunde, der har et aktuelt problem.

Lokations-informationerne kan også anvendes til at undgå fejlopkald og til at vælge den bedste kommunikationsform i et givent tilfælde, både hvad angår samtalepriser og kommunikationskanal - skal det være per mail, chat, IP-telefoni eller mobiltelefoni?

Samarbejde kræver kommunikation

En anden interessant fornyelse af unified communications er, at kommunikationen smelter sammen med intranettet og collaborations-løsningerne.

I Microsofts nye UC-løsning Lync giver det sig eksempelvis til udtryk ved, at der er et tæt integration til SharePoint, så der er mulighed for at kontakte en kollega direkte fra en SharePoint-side, så man kan dele dokumenter og kommunikere live om de rettelser, man foretager.

Lægger man til disse muligheder, at brugen af video-konferencer, der er også er en del af UC-løsningerne, stiger støt i disse år, så tyder alt på, at UC går en lys fremtid i møde.

Det kan du vente dig af UC

Der bliver ikke tale om en selvstændig teknologi, der lever sit eget liv, men derimod om et ekstra informationslag, der sikrer, at alle de andre fremadstormende teknologier udnyttes bedst muligt.

Måske netop derfor venter analytikerne hos IDC også, at der vil finde en del opkøb og fusioner sted på markedet i de kommende år. Det kan være en af genvejende til at opnå den interoperabilitet og kompabilitet, som er et krav, når den næste UC-bølge ruller ind over virksomhederne.

På IDC's seneste liste over it-chefernes planlagte investeringer er unified communications faldet ned på en sjetteplads efter at have ligget på en tredjeplads for blot et par år siden. I stedet er en ny kategori som collaboration rykket direkte ind på listens tredjeplads.

Her er det igen interessant, at collaborations-teknologierne netop er dybt integrerede med unified communications-løsningerne - med SharePoint/Lync som det oplagte eksempel.

Vil fordoble omsætningen

Den ene tendens udelukker med andre ord ikke den anden, og ifølge en ny IDC-rapport forventes det da også, at markedet for unified communications-løsninger i EMEA vil fordoble omsætningen fra 2010 til 2014. Til den tid vil EMEA-markedet omsætte for 88 milliarder kroner om året.

Blandt de væsentligste årsager til væksten er den stigende efterspørgsel efter hostede løsninger blandt specielt de små og mellemstore virksomheder, der i stigende grad henter deres it som services over nettet.

IDC vurderer, at det herhjemme først og fremmest er Microsoft og Cisco, der dominerer UC-markedet, mens Aaastra, Avaya, IBM, Siemens og Alcatel-Lucent ligger i laget lige under.

Læs også:
Unified communications: Sådan fungerer det

Her er de dominerende spillere på UC-markedet

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

    Jim Neble

    Vektus A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks