3 hyrer vagthund i kamp mod utilfredse kunder

Teleselskabet 3 ansætter nu en ombudsmand, der skal sikre kundernes rettigheder.

Artikel top billede

Foto: Burntright.

Den danske telebranche har alt andet end et godt ry.
 
Det konkluderer forbrugerne årligt i undersøgelser, hvor telebranchen ender i bunden.

Senest vurderede forbrugerne i Forbrugerredegørelse 2010, at brugtvognsforhandlere er mere troværdige end teleselskaber.
 
Men mobilselskabet 3 forsøger nu at gå kritikken i møde. Virksomheden har således ansat cand.jur. Peter Fogh Knudsen som den første kundeombudsmand i telebranchen.
 
"Vi kan ikke komme uden om, at branchen kæmper med et blakket ry, så jeg ser meget frem til at yde en indsats for at højne serviceniveauet for kunderne og dermed bidrage til at forbedre 3's image yderligere," fortæller den nye kundeombudsmand i en pressemeddelelse fra 3.
 
Mobiloperatøren henter Peter Fogh Knudsen hos Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen, og han har tidligere været advokat i TDC. 

Intentionen er ifølge 3, at kundeombudsmanden arbejder for at sikre kundernes rettigheder uden hensyn til selskabets interesser.
 
3 afslørede på et pressemøde 24. februar, at selskabet ville ansætte en kundeombudsmand. Allerede dengang var aftalen på plads, men først nu løfter virksomheden sløret for navnet.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura