Jobnet efter lækage: Vi har ikke oplevet data-kiks før

Hos Jobnet har man aldrig tidligere oplevet, at en bruger fik adgang til en fremmed persons data. Læs forklaringen her.

Artikel top billede

Læs også: Loggede ind på Jobnet og fik anden persons data

Da Helle Christensen loggede på Jobnet med sin NemID, fik hun adgang til en anden persons helt fortrolige data. Hun fik blandt andet adgang til personnummer, navn og adresse. Den historie kan du læse her.
 
Det er Arbejdsmarkedsstyrelsen, der står bag Jobnet, som er det offentliges arbejdsformidling.
 
Her har man aldrig hørt om et lignende tilfælde.
 
"Vi har ikke kendskab til, at borgere med NemID har fået adgang til andre borgeres oplysninger," siger Birte Iversen, der er kontorchef i Arbejdsmarkedsstyrelsen.
 
"Teknisk vil jeg også anse det for usandsynligt, fordi der er indlagt så meget sikkerhed, der skal opfyldes. Det nærmeste, vi har hørt om, er et ægtepar, der har fået adgang til hinandens informationer, fordi den ene part ikke havde logget ud." 

Ingen menneskelig fejl 

Hun afviser ligeledes, at der har været eksempler på menneskelige fejl, der kan være skyld i, at der er givet adgang til forkerte oplysninger.
 
"Vi har brugt løsningen længe, og vi har ikke hørt om fejl af denne type," siger Birte Iversen.
 
Heller ikke hos DanID har man fået henvendelser om fejl-login, der har givet adgang til forkerte data, som i tilfældet med Jobnet. Det oplyser kommunikationschef Jette Knudsen.

NemID-fejl er teknisk muligt 
Det kan dog ikke udelukkes, at der opstår fejl, som den Helle Christensen oplevede, siger en ekspert i it-sikkerhed.
 
"Det er ikke utænkeligt, at der kan ske en forkert kobling på en NemID, og at der derved vises data fra en forkert bruger," siger Peter Kruse fra sikkerhedsfirmaet CSIS.
 
"I designet af it-systemet skal man tage højde for, at data-strømmen er helt sikker, så der ikke sker en sammenblanding af data. Hvis der er tale om et enkeltstående tilfælde, tyder det dog mere på en menneskelig fejl."

Læs også: Loggede ind på Jobnet og fik anden persons data

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S