Prøv selv: Fjernstyr dit kamera fra din pc

Adobe har frigivet endnu en betaversion af Lightroom 3, og den byder på massevis af nye muligheder for den kreative fotograf. Nu kan du bruge programmet til at fjernstyre dit kamera. Prøv selv her.

Det er efterhånden fem måneder siden, Adobe lancerede sin første betaversion af Lightroom 3.

Den bød på en mængde forbedringer i forhold til Lightroom 2, som vi tidligere har anmeldt her.

Bag nyskabelserne var blandt andet et værktøj, der gør dine fotos skarpere end før, og programmet bød også på muligheden for at fjerne støj fra fotos, der er taget med høj ISO.

Nu er Adobe klar med endnu en betaversion af Lightroom 3, og denne gang har programmet fået tilføjet et par interessante forbedringer.

Det er i den nye version muligt at foretage tethered shooting, og det vil sige, at kameraet kobles sammen med computeren, og du kan bruge den til at fjernstyre kameraet.

Det er især praktisk til studieoptagelser, da du kan styre udløseren fra computeren og få billederne sendt direkte ind i Lightroom, så du kan se dem på din store skærm.

Funktionen virker desværre kun på nogle modeller fra Nikon og Canon, og den er ikke så avanceret som dedikerede programmer, eksempelvis DSLR Remote Pro fra Breeze Systems som vi har testet til både Nikon og Canon.

Den nye betaversion af Lightroom har også fået en del andre forbedringer som hurtigere import af fotos samt bedre organisering af videoklip, som stadig flere spejlreflekskameraer bliver i stand til at skyde.

Det er gratis at downloade betaversionen af Lightroom 3, som du finder her.

Den færdige version kommer til gengæld til at koste, og prisen ventes at blive omkring 2.500 kroner.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT