Ukendt fejl sender Jobnet i sort

Arbejdsmarkedsstyrelsen kender stadig ikke årsagen til, at en planlagt opgradering gik helt galt og sendte Jobnet i sort. Teorien er en programmerings- eller konfigurationsfejl.

Artikel top billede

(Foto: Torben Klint)

Læs også: Jobnet i sort - sådan rammes de arbejdsløse

Arbejdsmarkedsstyrelsen arbejder i øjeblikket på højtryk for at finde årsagen til, at Jobnet er i sort
 
Det siger Flemming Jensen, der er it-koordinator hos Arbejdsmarkedsstyrelsen. Han tilføjer, at mistanken retter sig imod fejl i programmeringen eller konfigutaionen.  

Styrelsen gennemførte fra fredag klokken 16.00 en planlagt opgradering af systemet, som blandt andet skal tilføje en række funktionaliteter til det store it-system.

Arbejdet, der er foregået weekenden igennem, viste sig dog mandag morgen at give problemer, da trykket på hjemmesiden steg.
 
"Det er nogle søgninger i forhold til job i Jobnet, der giver nogle problemer og åbenbart meget lange svartider," siger Flemming Jensen.
 
Han fortæller, at weekendens arbejde intet havde at gøre med at sidste uges problemer, hvor brugerne af Jobnet kunne se andres personlige oplysninger.

Det er møgirriterende

Leverandørerne af systemet er blandt andre Systematic og Knowledge Cube. Flemming Jensen fortæller, at Arbejdsmarkedsstyrelsen har folk til at arbejde på fejlretning fra flere af leverandørerne.
 
Et optimistisk bud på, hvornår problemet er løst, er ifølge it-koordinatoren "et par timer", men han henviser til, at det ikke altid er nemt at finde fejl i it-systemer.
 
"Selvom det er møgirriterende, er det jo ikke usædvanligt at man oplever denne type problemer. Det ærgerlige er, at vi først opdager problemets omfang her til morgen," siger han.

Nye funktioner

Flemming Jensen fortæller desuden, at den nyeste opgradering indeholder mange nye ting for brugerne.

"Det er et shine-up af hele cv-banken og ekstra funktionalitet i forhold til de ledige job. Det er specielt de ledige job, der giver problemer i forhold til vores søgning i øjeblikket," siger Flemming Jensen.
 
Arbejdet med opgraderingen forløb ifølge Flemming Jensen planmæssigt frem til lørdag aften, hvor Arbejdsmarkedsstyrelsen mente, at tingene var på plads.
 
Men da medarbejderne kontrollerede systemet søndag, var der noget, som ikke opførte sig som forventet. Det er dog ikke af et omfang, som gør styrelsen "rigtigt nervøse," fortæller it-koordinatoren.
 
"Det accelererer her til morgen, da der begynder at komme trafik," siger Flemming Jensen.

Note: Efter offentliggørelsen af denne artikel har Flemming Jensen oplyst, at Knowledge Cube ikke som først oplyst er leverandør til Jobnet, men til Arbejdsmarkedsstyrelsens arbejdsmarkedsportal, som er et andet system. Han beklager fejlen.

Læs også:
Loggede ind på Jobnet og fik anden persons data

Jobnet efter lækage: Vi har ikke oplevet data-kiks før

Jobnet-sag havner på it-ministerens bord

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Midtjylland

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Lægemiddelstyrelsen

Løsningsarkitekt

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job