Prosa vinder over CSC i Arbejdsretten

Syv lockoutede medarbejdere fra CSC skal tilbage i arbejde, fordi de i strid med overenskomsten har været sendt hjem. Samtidig skal CSC tilbagebetale et stort beløb til Prosa.

Artikel top billede

(Foto: Kim Stensdal)

Arbejdsretten afgjorde tirsdag, at syv CSC-folk siden den 9. februar har været lockoutet i strid med overenskomsten mellem fagforbundet Prosa og it-giganten CSC, der er i konflikt.
 
Dermed skal de ansatte efter mere end tre måneders lockout tilbage i arbejde hos arbejdsgiveren CSC.
 
Det fortæller næstformand hos Prosa, Hanne Lykke Jespersen.
 
Afgørelsen sætter punktum for en strid mellem parterne om, hvem der egentlig var omfattet af den såkaldte fredsaftale, der bestemmer, hvilke folk hos CSC, der må henholdsvis lockoutes eller strejke under en konflikt. Skænderiet om dette startede helt tilbage i starten af februar. 
 
CSC skal betale en million
Selvom medarbejderne altså nu skal tilbage i arbejde hos CSC, bliver det ifølge Hanne Lykke Jespersen kun for en kort bemærkning. Alle syv personer arbejder med drift, og de skal derfor i strejke allerede den 1. juni sammen med mere end 300 andre ansatte hos CSC.
 
Afgørelsen betyder, at CSC skal godtgøre Prosa for den løn fagforbundet har udbetalt til de syv personer under lockouten. Det, mener Hanne Lykke, vil udgøre omkring en million kroner. 

Imidlertid havde Prosa klaget til arbejdretten over 44 personer, som fagforbundet mente at CSC havde lockoutet i strid med overenskomsten.

Måske derfor er director hos CSC og leder af firmaets forhandlingsudvalg i konflikten mod Prosa, Lene Christensen, positiv overfor afgørelsen.

"Vi er tilfredse med, at retten overordnet giver CSC ret i vores fortolkning af fredsaftalen - og at vores lockout derfor overholder til de arbejdsretlige regler," siger hun i et statement udsendt af firmaets eksterne pressebureau.  

Hun fremhæver, at Arbejsretten i kendelsen slår fast, at kun syv af de 116 lockoutede blev lockoutet uretmæssigt. 
 
"Vi tager denne afgørelse til efterretning, og disse personer vil vende tilbage til deres job. Lockouten på de resterende 109 er dømt retmæssige," siger Lene Christensen. 

Læs mere her.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S