Data-forbruget går amok på danske mobiler

Danskernes data-forbrug fra mobilen er røget i vejret. Se her hvilket mobilselskab, der har de mest data-slugende kunder.

Artikel top billede

På blot et halvt år er danskernes forbrug af data via mobilen steget med 86 procent.
 
Det viser den halvårsstatistik for andet halvår 2010, som IT- og Telestyrelsen netop har offentliggjort.
 
Især er det kunderne hos teleselskabet 3, der henter løs på deres mobiltelefoner. Ifølge Computerworlds beregninger brugte en 3-mobilkunde i snit 175 megabytes per måned i andet halvår af 2010.
 
Dataforbruget ligger langt over konkurrenternes.
 
"Tallene viser tydeligt, at vores kunder er langt mere fremme i skoene, når det gælder om at benytte de mest avancerede tjenester. Det skyldes i høj grad, at vores netværk dækker både godt og bredt," udtaler 3-topchef Morten Christiansen i en pressemeddelelse.
 
9 af 10 solgte telefoner hos 3 kører med de tre mest udbredte smartphone-systemer; Googles Android, Apples iOS og Nokias Symbian.
 
Mobilselskabet har i sine reklamer kørt hårdt på, at det har landets bedste datanetværk, og Morten Christiansen mener, at det er med til at sikre 3's position.
 
"Man oplever meget sjældent at stå uden dataforbindelse eller med en dræbende langsom en af slagsen baseret på den såkaldte 2.5G-teknologi (GPRS, red.), som de øvrige teleselskaber stadig bruger i stor stil," lyder det fra Morten Christiansen.
 
Nye vaner hos danskerne 
Mens 3 er den suveræne topscorer med et forbrug på 175 megabytes om måneden i snit hos en mobilkunde, så følger Telia med 29 megabytes og TDC med 24 megabytes efter.
 
Selvom de to selskaber ligger langt efter 3, er der stadig tale om stor fremgang i dataforbruget hos deres kunder.
 
"Det er drevet af to ting: Telefoner og adfærd," fortæller mobildirektør Johan Kirstein Brammer fra TDC.
 
"Smartphones udgør næsten otte af 10 telefoner, som vi sælger, og de gør det nemt og intuitivt at gå på nettet, og de gør det nemt og brugervenligt at hente musik. Folk får langsomt de rigtige telefoner til at kunne lege på nettet," siger TDC-direktøren.
 
Telefonerne har været medvirkende til, at kunderne er begyndt ændre vaner.
 
"For fem år siden var det pionerer, der gik på nettet fra telefonen, mens det er en mainstream-aktivitet i dag. Folk bruger mere telefonerne til at tilgå nyhedsmedier, lege med apps og så er der musikdelen, som fylder mere og mere, kan vi se med Play," fortæller Johan Kirstein Brammer.
 
IT- og Telestyrelsens tal viser også, at det er under halvdelen af mobilkunderne hos TDC, Telia og Telenor, der har aktiveret data i deres mobilabonnement. Derimod har tre af fire mobilkunder hos 3 aktiveret data.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København Ø

    Analytics, BI og AI

    Integrer data på tværs af systemer og skab en intelligent dataplatform. Lær hvordan du opfylder krav, styrker governance og udnytter AI til valide analyser. Få konkrete løsninger, der gør din data til forretningens stærkeste aktiv. Se programmet...

    Andre events | København Ø

    People Tech 2025 – hvor HR møder IT

    Deltag og oplev, hvordan People Tech 2025 kan gøre HR til en nøglespiller i fremtidens forretningsstrategi.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Salesforce CTO - Nordics (Denmark)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse