Data-forbruget går amok på danske mobiler

Danskernes data-forbrug fra mobilen er røget i vejret. Se her hvilket mobilselskab, der har de mest data-slugende kunder.

Artikel top billede

På blot et halvt år er danskernes forbrug af data via mobilen steget med 86 procent.
 
Det viser den halvårsstatistik for andet halvår 2010, som IT- og Telestyrelsen netop har offentliggjort.
 
Især er det kunderne hos teleselskabet 3, der henter løs på deres mobiltelefoner. Ifølge Computerworlds beregninger brugte en 3-mobilkunde i snit 175 megabytes per måned i andet halvår af 2010.
 
Dataforbruget ligger langt over konkurrenternes.
 
"Tallene viser tydeligt, at vores kunder er langt mere fremme i skoene, når det gælder om at benytte de mest avancerede tjenester. Det skyldes i høj grad, at vores netværk dækker både godt og bredt," udtaler 3-topchef Morten Christiansen i en pressemeddelelse.
 
9 af 10 solgte telefoner hos 3 kører med de tre mest udbredte smartphone-systemer; Googles Android, Apples iOS og Nokias Symbian.
 
Mobilselskabet har i sine reklamer kørt hårdt på, at det har landets bedste datanetværk, og Morten Christiansen mener, at det er med til at sikre 3's position.
 
"Man oplever meget sjældent at stå uden dataforbindelse eller med en dræbende langsom en af slagsen baseret på den såkaldte 2.5G-teknologi (GPRS, red.), som de øvrige teleselskaber stadig bruger i stor stil," lyder det fra Morten Christiansen.
 
Nye vaner hos danskerne 
Mens 3 er den suveræne topscorer med et forbrug på 175 megabytes om måneden i snit hos en mobilkunde, så følger Telia med 29 megabytes og TDC med 24 megabytes efter.
 
Selvom de to selskaber ligger langt efter 3, er der stadig tale om stor fremgang i dataforbruget hos deres kunder.
 
"Det er drevet af to ting: Telefoner og adfærd," fortæller mobildirektør Johan Kirstein Brammer fra TDC.
 
"Smartphones udgør næsten otte af 10 telefoner, som vi sælger, og de gør det nemt og intuitivt at gå på nettet, og de gør det nemt og brugervenligt at hente musik. Folk får langsomt de rigtige telefoner til at kunne lege på nettet," siger TDC-direktøren.
 
Telefonerne har været medvirkende til, at kunderne er begyndt ændre vaner.
 
"For fem år siden var det pionerer, der gik på nettet fra telefonen, mens det er en mainstream-aktivitet i dag. Folk bruger mere telefonerne til at tilgå nyhedsmedier, lege med apps og så er der musikdelen, som fylder mere og mere, kan vi se med Play," fortæller Johan Kirstein Brammer.
 
IT- og Telestyrelsens tal viser også, at det er under halvdelen af mobilkunderne hos TDC, Telia og Telenor, der har aktiveret data i deres mobilabonnement. Derimod har tre af fire mobilkunder hos 3 aktiveret data.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S