CSC-konflikt: Ondt blod mellem it-fagforeninger?

Historikken viser benhårde opgør mellem Prosa og konkurrerende fagforbund, men ifølge Prosa bakker HK op. Trykprøver CSC-topchef samarbejdet?

Artikel top billede

Læs også: Prosa i tænkeboks efter CSC-ultimatum

Nu spidser CSC-konflikten til. Sammenhold og viljestyrke kan blive opskriften på sejr.

Historikken om forholdet mellem Prosa og HK afslører imidlertid flere benhårde opgør.

Netop CSC var stridspunktet i en blot et år gammel dom fra Arbejdsretten, der med al tydelighed viser, hvordan de to fagforeninger har været i totterne på hinanden.

Tvisten gik i korte træk ud på, at HK hiver CSC i Arbejdsretten, fordi ledelsen har indgået en aftale med Prosa.

I sagen om "organisationsfjendtlig" aktivitet intervenerer Prosa på CSC-ledelsens side, hvor fagforeningen procederer "...til støtte for de indklagedes frifindelsespåstand."

Resultatet bliver netop, at CSC-ledelsen bliver frikendt. HK må betale sagsomkostningerne på et par tusinde kroner.

Leder: Her er HK's problem
Prosas formand, Niels Bertelsen, hvis næstformand køligt har afvist HK-frieri, har personligt anlagt en aktiv linje over for konkurrenten i en anden sammenhæng.

Det sker i en leder i Prosa-bladets egne spalter midt under de landsdækkende overenskomstforhandlinger, hvor et af HK's hovedkrav er, at en 50 procent-regel skal afskaffes.

Reglen betyder i korte træk, at hvis HK har mere end 50 procent af medarbejderne på en virksomhed inden for overenskomstens dækningsområde, så skal arbejdsgiveren underlægges overenskomsten.

Omvendt er arbejdsgiveren ikke forpligtet til at følge overenskomsten, såfrem HK ikke har det krævede antal medlemmer.

I lederen oplyser Prosa-formanden:

"Faktisk mener HK/Privat, at kravet er ultimativt, og er villig til at konflikte for at få fjernet reglen".

Alligevel må HK se langt efter støtte fra Prosa. 

"HK's problem er derfor ikke, at der er en 50 procent-regel. HK's problem er, at overenskomsten ikke løser problemerne på blandt andet it-området, og at it-professionelle foretrækker at blive repræsenteret af andre end HK," skriver Niels Bertelsen i lederen. 
  
Prosa: Vi er konkurrenter
Konfronteret med sagen i Arbejdsretten og lederen i Prosa-bladet i en mail fra Computerworld henviser Niels Bertelsen til næstformand Hanne Lykke Jespersen.

Hun forklarer, at baggrunden for sagen i Arbejdsretten er, at Prosa konstaterede, at CSC-ledelsen placerede opgaver i selskabet, CSC Consulting Group, for at undgå Prosas overenskomst. Det skete, efter HK via virksomhedsoverdragelse havde fået en overenskomst i CSC Consulting Group.

"Derfor lavede vi koncern-aftalen, som sagde, at Consulting Group inden for en periode skulle op og have samme løn som Prosa/CSC," siger Hanne Lykke Jespersen.

Men HK indklagede CSC for arbejdsretten for at have lavet denne aftale.

"I et par år fik vi af CSC's ledelse at vide, at de frygtede sagen, men ikke ville fortælle os nærmere om den," fortæller Hanne Lykke Jespersen.

"Vi biintervenerede i første omgang for at få oplysninger, men fastholdt støtten til CSC, fordi vi dermed kunne fastholde en hensigt om, at Consulting Group skulle have samme vilkår som resten af CSC," siger Hanne Lykke Jespersen.
 
Hun understreger, at HK også havde aftaler med CSC Scandihealth, som Prosa på ingen måde blandede sig i.

"Tværimod står der i koncernaftalen, at vi ikke blander os der," siger hun.

"Når vi ikke blander os der, skyldes det, at de har en glimrende overenskomst," siger næstformanden.

Hanne Lykke Jespersen lægger da heller ikke skjul på, at Prosa og HK på nogle områder er konkurrenter.

"Men vi samarbejder også på rigtigt mange områder," siger hun.
 
Hun nævner eksempelvis en konflikt, som HK havde med Fitness World, hvor Prosa gik ind og ville opsige en rabat-aftale for dets medlemmer med motionskæden. De to forsøgte også at få en fælles aftale hos WM Data, oplyser hun.

Hun ser i dag ingen sprækker i samarbejdet i forhold til konflikten.

"Jeg kan kun se, at de har sagt til deres medlemmer, at de ikke skal udføre konfliktramt arbejde. Hvad de gør derudover er jo helt op til dem," siger hun og fortæller at nogle HK'ere har støttet mere og andre ikke har.

Tidligere i CSC-konflikten har Prosas næstformand da også opfordret fagforeningerne til at holde sammen.

Det skete, efter en forsker påpegede det helt store potentielle problem for Prosa, nemlig at konkurrencen med blandt andre HK kan stikke en kæp i hjulet for arbejdsmarkedskonflikter. 
 
Trykprøver CSC-boss samarbejdet?
Hos HK Privat oplyser pressemedarbejder Rudi Skov Damkjær, at det ikke er muligt at få en kommentar fra formand Karin Retvig, der er ude og rejse.

Han oplyser dog, at HK Privat ikke opfatter konflikten som HK Privats konflikt af den grund, at den ligger i regi af FTF.

"Derfor har vi som sådan heller ingen kommentarer til den," siger Rudi Skov Damkjær. 

Noget kunne tyde på, at CSC-ledelsen vil prikke til mulige sprækker i fagforeningsblokken.

I hvert fald udsendte topchef Carsten Lind fra CSC i går en pressemeddelelse, hvor han opsiger aftalen med Prosa. Samtidig meddeler han, at alle skal over på HK-vilkår.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S