Mobilselskaber frygter for kunde-kaos

Kunder kan nu skifte teleselskab fra dag til dag, men de risikerer at stå med to regninger. Mobilselskaberne frygter, at forbrugerne ikke er klar over dette.

Artikel top billede

Foto: Andrea Gomolak.

Du kan nu flytte dit mobilnummer over til et nyt teleselskab fra den ene dag til den anden.
 
Det har du lovens ord for.
 
Men der er bare den hage ved det, at du fortsat skal betale dit gamle abonnement ud, selvom du nu er kunde hos et nyt mobilselskab. Dermed risikerer du som forbruger at betale for to abonnementer samtidigt.
 
Og netop denne tvist ved loven bekymrer to mobildirektører, som Computerworld har talt med.
 
"Det var det, som vi advarede imod, da IT- og Telestyrelsen valgte denne her lidt ulykkelige løsning. Vi ser en risiko for, at folk beder om at blive flyttet på en dag, men at de ikke har forstået, at de kommer ud i en dobbelt-betalingsperiode," siger juridisk direktør Jens Ottosen-Støtt fra Telia.
 
Ifølge direktøren oplever Telias datterselskab Call Me, at flere kunder end ellers ønsker at få deres nummer flyttet over til selskabet.
 
"Vi frygter lidt, at informationen til kunden om, at kunden ikke slipper for forpligtelsen over for det gamle selskab i opsigelsesperioden, ikke har været præcis nok. Det kunne være det værste, for så kan en masse kunder føle sig snydt," fortæller Telia-direktøren. 

Mange danske mobilabonnementer købt sammen med en telefon har en seks måneders bindingsperiode, og er bindingsperioden udløbet, så er der oftest et 30 dages opsigelsesvarsel, som skal betales ud.
 
Selskab siger nej til dobbelt-kunder
Lavprisselskabet Oister, der er ejet af 3, er så bekymret for de nye regler, at selskabet helt har frabedt sig at modtage kunder, før de er ude af kundeforholdet hos deres nuværende mobilselskab.
 
"Ansvaret ligger hos den modtagende operatør om at informere om dobbelt fakturering, og derfor har vi valgt kun at have straks-eksport for at følge best practice. Der er en risiko for, at kunderne ikke er bevidste om, at de risikerer at stå med to fakturaer," siger administrerende direktør Kenneth Boye fra Oister.

Kenneth Boye fortæller, at Oister ikke ønsker at modtage kunderne med dobbelt kundeforhold, fordi Oister risikerer at stå tilbage med nye kunder, som føler sig vildledt og dermed bliver utilfredse med Oister fra dag et.
 
Onsdag i sidste uge trådte den nye danske telelov i kraft, og her var nummerportering fra dag til dag et af de nye elementer i loven.

Derudover blev forbrugerbeskyttelsen også øget, mens teleselskabernes retsstilling blev forringet - ikke mindst hos det dominerende teleselskab.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S