Salget styrtdykker hos kriseramte Nokia

Nokia har overraskende dårlige salgstal, og selskabet tør nu ikke skyde på, hvad årets salg lander på.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen. (Foto: Povl D. Rasmussen)

Salgstallene rasler ned hos verdens største mobilproducent, Nokia.
 
Selskabet har derfor set sig nødsaget til at skrue ned for virksomhedens forventninger til regnskabsårets andet kvartal, som dækker over april, maj og juni.

Årsagen er ifølge selskabet en lavere salgspris på telefonerne samt færre solgte mobiler.
 
Det er divisionen Devices & Services, der bærer ansvaret for Nokias mobiltelefoner i koncernen. 
 
"Nokia forventer, at Devices & Services-salget bliver betydeligt lavere end de hidtidige forventninger, der spænder mellem 45,5 og 49,2 milliarder kroner i andet kvartal 2011," skriver selskabet i en pressemeddelelse og tilføjer:
 
"Nokia forventer, at det ikke længere er passende at komme med en forventning for 2011 taget den uforudsete ændring i vores forventninger til andet kvartal i betragtning. Dog fortsætter Nokia med at udsende kort-sigtede forventninger til kvartalerne i sine kvartalsrapporter, ligesom der også kommer årsforventninger, når forholdene tillader det." 
 
Skrotter sin mobilplatform
De dårlige salgstal kommer ikke så lang tid efter, at koncernen valgte at satse på Microsofts Windows Phone som fremtidens mobilplatform i Nokias smartphones.
 
Dermed valgte koncernen at skrotte sin nuværende mobilplatform, Symbian, som tidligere i år mistede pladsen som verdens mest udbredte smartphone-platform til Googles Android.

Men Nokia forsøger fortsat at sælge telefoner med den dødsdømte platform, fordi den første Windows Phone-mobil fra Nokia tidligst kan være klar sidst på året.
 
Ifølge analytikere har den helt store udfordring for Nokia været at holde Symbian-salget oppe, trods Nokia selv har erklæret platformen død.
 
"Strategi-overgange er svære. Vi anerkender behovet for at levere gode mobilprodukter, og derfor bliver vi nødt til at accelerere hastigheden for vores overgang," udtaler Nokia-topchef Stephen Elop i en pressemeddelelse.
 
"Vores hold er tilpassede, og vi har stigende tro på, at vi vil skibe vores første Nokia-produkt med Windows Phone af sted i fjerde kvartal 2011," lyder det videre.

Selvom Nokia har meddelt, at selskabet går over til Windows Phone, har Stephen Elop forsøgt at understrege, at Symbian fortsat vil blive understøttet nogen tid endnu. Indtil 2016.
 
Krisen hos Nokia har blandt andet medført, at Nokia snart lukker sin danske udviklingsafdeling, hvor næsten 1.000 medarbejdere har deres daglige gang.

Se Nokias pressemeddelelse her.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

Midtjylland

Annonceindlæg fra gavdi

AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S