Artikel top billede

3 går mod strømmen: Holder fast i tilskud til mobilen

TDC, Telenor og Telia skruer alle ned for tilskud til mobiler, men 3 holder fast i konceptet.

De tre største teleselskaber herhjemme, TDC, Telenor og Telia, har alle skåret ned på deres tilskud til mobiltelefoner her i 2011.
 
Typisk har det været sådan, at kunden køber en ny mobiltelefon, som er låst til et bestemt abonnement i seks måneder.
 
Men de tre mobilselskaber går nu mere over til at sælge abonnementer for sig, mens en mobiltelefon i stedet kan købes på en afbetalingsordning hos teleselskabet.
 
Danmarks fjerdestørste mobilselskab, 3, går dog en anden vej. Teleselskabet holder fast i tilskudsmobilen, der er bundet til et abonnement i de seks måneder, som er den længste periode, loven tillader i dag.
 
"Forretningsmodellen har fungeret fint for os indtil videre," fortæller 3's administrerende direktør, Morten Christiansen.

Kunder skifter til lavpris

Et af argumenterne for at skrotte tilskudsmobilerne har været, at de seks måneder er for kort en periode til at tjene pengene hjem. Mange kunder vælger at flytte deres mobiltelefon til et af lavprisselskaberne, når bindingsperioden udløber efter de seks måneder.
 
Det er dog ikke et problem, som 3 oplever, mener Morten Christiansen.
 
"Kunderne har vist, at de sætter pris på det, og de bliver også ret længe hos os efter bindingsperiodens udløb, så subsidie-delen fungerer godt, og vi har ikke haft behov for at lave om på det," siger han.

3-direktøren tilføjer, at han dog gerne så, at bindingsperioden var længere end de seks måneder.
 
Teleselskaberne slås med bindingsperiode
I årevis har bindingsperioden været en bet hos teleselskaberne. De har med intenst lobbyarbejde forsøgt at få den forlænget, men på Christiansborg har der ikke været tilslutning til ideen.
 
Forbrugerrådet har også hele tiden fastholdt, at det kun er til gavn for teleselskaberne, hvis bindingsperioden forlænges. Ikke forbrugerne.
 
Teleselskaberne har argumenteret, at det er en fordel for forbrugerne, fordi de i stedet kan fordele prisen for en ny telefon over flere måneder.

Længere bindingsperioder var netop et af forslagene fra Højhastighedskomitéen, som daværende videnskabsminister Helge Sander (V) nedsatte i marts 2009. Komiteen blev dog kritiseret for at være domineret af brancheaktører uden hensyn til forbrugerne.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere