Derfor bliver Nokias ny super-smartphone et flop

Nokias nye topmodel inden for smartphones ser lovende ud, men alligevel vil den ikke storsælge. Læs her hvorfor.

Artikel top billede

Foto: Nokia.

Læs også:

Her er Nokias store comeback-forsøg: N9

Nokia er på vej med en ny smartphone, som skiller sig ud fra alle de andre mobiler fra producenten.
 
Den nye telefon kører nemlig med platformen MeeGo, og dermed bliver det selskabets første model med denne platform.
 
Men selskabet har samtidig givet udtryk for, at telefonen, der hedder N9, bliver den eneste model med MeeGo-platformen.
 
Nokia har valgt at droppe satsningen på MeeGo-platformen, ligesom selskabet også er i gang med at udfase sin hidtidige platform, Symbian. I stedet satser den finske mobilproducent på Windows Phone.
 
Og det kan gå hen og blive et problem for N9-telefonens salgstal, vurderer aktieanalytiker Robert Jakobsen fra Jyske Bank.
 
"Nokia har beskedne forventninger til den, selvom det er en flot telefon, for selskabet har kommunikeret, at det bliver den eneste med MeeGo, og det er et spørgsmål, om der er opbakning til den fra udviklerne," fortæller han.
 
Analytikeren har set nærmere på Nokias præsentation af telefonen, og han er positivt overrasket.
 
"Det virker som et lovende produkt rent hardware- og design-mæssigt samt brugergrænsefladen, og jeg tror, at det vil blive brugt i andre telefoner. Helt spild af kræfter har det ikke været," siger han.
 
Nokia indledte i februar 2010 et samarbejde med chipgiganten Intel om at udvikle den fælles mobilplatform MeeGo.

Projektet blev forsinket, og Nokia-topchef Stephen Elop valgte et år senere at aflive MeeGo-satsningen. Det skete, da Nokia indgik et partnerskab med Microsoft i februar.
 
MeeGo-folk forlader Nokia
Det kan derfor undre, at Nokia nu kommer med en enlig MeeGo-telefon.
 
"Nokia har udviklet på den i et stykke tid, og jeg kan forestille mig, at selskabet har haft en forpligtigelse fra dengang, da samarbejdet blev indgået med Intel," siger Robert Jakobsen.

Diskussionen om, hvorvidt Nokia skulle holde fast i MeeGo, har formentlig skabt en del intern uro hos mobilproducenten.

Ari Jaaksi, der oprindeligt var ansvarlig for N9'eren, forlod sammen med flere andre prominente navne firmaet sidste år.

Tidligere i denne måned forlod Nokias teknologichef, Richard Green, koncernen. Den finske avis Helsingin Sanomat skrev, at Richard Green modsat Stephen Elop ville fortsætte udviklingen af MeeGo.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse