Nokias chef for ny mobil-satsning siger op

Den øverste chef for Nokias nye MeeGo-smartphones forlader mobilproducenten.

Artikel top billede

Ari Jaaksi med ansvar for fremtidens MeeGo-smartphones i Nokia stopper i sit job.

Læs også:

Nokia-kronprins siger op i vrede

Nokias bestyrelsesformand træder tilbage

Derfor bliver Nokia-topchef sat på porten.

Nu sker det igen.
 
En person øverst i Nokia-hierarkiet forlader den finske mobilproducent.
 
Denne gang er det Ari Jaaksi, som siger farvel til Nokia. Det skriver engadget.com.
 
Ari Jaaksi er øverste ansvarlige for udviklingen af de Nokia-smartphones, der skal køre med styresystemet MeeGo.

Nokia satser på MeeGo-platformen til de mest avancerede smartphones, og det er planen, at den første model kaldet N9 skal komme på gaden inden årets udgang.  
 
Dermed fortsætter afgangen fra toppen af Nokia. Den mest omtalte afgang skete i begyndelsen af sidste måned, da administrerende direktør Olli-Pekka Kallasvuo blev fyret og erstattet af Microsofts Stephen Elop.

Kronprinsen ud

Blot få dage senere fulgte Anssi Vanjoki efter.

Han var leder af Nokias smartphone-division samt nummer to i Nokia-hierarkiet under Olli-Pekka Kallasvuo.
 
Efterfølgende meddelte bestyrelsesformand Jorma Ollila, at også han træder tilbage.

Han fortsætter dog frem til 2012, inden han stopper endeligt i firmaet. 
  
Nokia er verdens største mobilproducent, men selskabet har tabt markedsandele det seneste år, hvor smartphones for alvor er begyndt at nå ud til massemarkedet.

Den finske koncern har dog netop sendt Nokia N8-smartphonen på gaden, og det er det finske håb, at denne kan genrejse Nokia i den øverste ende af smartphone-markedet.

N8-telefonen kører på Symbian-platformen, og det er den første, der anvender version 3 af systemet.

Læs også:

Nokia-kronprins siger op i vrede.
 
Nokias bestyrelsesformand træder tilbage.

Derfor bliver Nokia-topchef sat på porten.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S