Sådan redder Groupcare sig selv fra konkurs

Community-portalen Groupcare har afværget truende konkurs med en række kontante tiltag. Se her, hvordan selskabet har gjort..

Artikel top billede

Læs også:

Groupcare: Vi kunne være blevet milliardærer

Kapitaltilførelse giver Groupcare kunstigt åndedræt

Community-feber puster nyt liv i danske Groupcare

Med blinkende røde tal, halvdelen af aktiekapitalen tabt og utilfredse kunder og medarbejdere styrede community-portalen Groupcare mod en sikker konkurs.

Men ifølge firmaets administrerende direktør, Jesper Højberg, er den truende udvikling vendt, og firmaet har siden nytår præsteret en pæn økonomisk fremgang.

"Bestyrelsen og jeg selv har skudt seks millioner kroner ind i firmaet, og frem til 31. maj har vi haft en omsætning på 6,5 millioner kroner og et overskud før skat på 600.000 kroner," siger han. 

Jesper Højberg har siddet i direktørstolen det seneste år, hvor også hele den tidligere ledelse er blevet skiftet ud, ligesom der er blevet sagt farvel til otte-ni medarbejdere, så der i dag er 17 ansatte.

Rædselsår

"2010 var et rædselsår, hvor vi inklusive ned- og afskrivninger havde et minus på over 10 millioner kroner, og det stod klart, at enten stod vi over for en lukning eller også skulle skuden vendes," fortæller han.

Løsningen blev ny ledelse, ny bestyrelse og frisk aktiekapital.

"I den nye ledelse valgte vi at fokusere på klassiske, banale, dyder som at levere ting til tiden, holde hvad vi lover og lytte til kunderne i stedet for at komme med overdrevne løfter" fortæller Jesper Højberg.

Han peger på, at der efter hans mening tidligere var en del fokus på det, som han kalder "forceret salg og udvikling."

"Eksempelvis forsøgte Groupcare at implementere en ny platform for hele ni store organisationer på samme tid. Da det reelt var en prototype skabte det masser af frustrationer hos både medarbejdere og kunder, fordi platformen hverken var færdigudviklet eller fejlrettet," siger han.

Kuldsejlet asiatisk eventyr

Groupcare har desuden skulle trække stikket ud på et kuldsejlet outsourcing-eventyr indledt i 2005 i Bangladesh og senere Indien.

Planen var, at Groupcare ud over selv at få udviklet software i Bangladesh også skulle sælge udviklingsopgaver til andre virksomheder.

Eventyret efterlod et hul i kassen i omegnen af tre millioner. Firmaet lukkede sine asiatiske forbindelser sidste år.

Groupcare baserer sin forretning på to kundesegmenter: Den ene er foreningslivet, hvor ngo'er, sportsforeninger, grundejerforeninger og småklubber kan skabe deres eget community med faciliteter som arrangementkalendere og debatfora - faktisk et socialt netværk, før det begreb blev opfundet.

Den del af forretningen udgør kun en tredjedel af omsætningen.
Hovedparten af forretningen, den der var årsagen til problemerne i 2010, er henvendt til professionelle medlemsorganisationer, fagforeninger og arbejdsgiverorganisationer.

Det sker gennem CRM-systemet Membercare.

Læs også:

Groupcare: Vi kunne være blevet milliardærer

Kapitaltilførelse giver Groupcare kunstigt åndedræt

Community-feber puster nyt liv i danske Groupcare

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København Ø

    Compliance Day 2025

    Få de nyeste indsigter fra eksperter om, hvordan du navigerer i et komplekst compliance-landskab, når vi samler viden om alt fra NIS2, AI Act, CRA, DORA til GDPR og SCHREMS2.

    Sikkerhed | Klampenborg

    Årets CISO 2025

    Danmarks stærkeste program om cybersikkerhed. Mød finalisterne til Årets CISO 2025, hør aktuelle oplæg og få skarpe indsigter i sikkerhed, systemer og ledelse. Tilmeld dig og bliv opdateret på it-sikkerhed i praksis.

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Driftsstærk IT-profil

    Københavnsområdet

    Politi

    It-arkitekter til Rigspolitiet

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

    Burak Cavusoglu

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Dennis Kobberø Nagy som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med flere andre fagområder - bla. har han været forsikringsrådgiver og rekrutteringskonsulent. Nyt job