Microsoft-ansat er største bidrager til Linux-kernen

Microsoft er meget aktive i udviklingen af Linux 3.0. En ansat i softwaregiganten er den enkeltperson, der har lavet flest ændringer.

Artikel top billede

En ny opgørelse over de mest aktive udviklere på Linux-kernen viser overraskende, at Microsoft bidrager i meget høj grad.

Faktisk er Microsoft-udvikleren K. Y. Srinivasan den enkeltperson, der har foretaget flest ændringer i koden under den nuværende udvikling mod Linux 3.0.

Alt i alt står Microsoft bag 361 ændringer i koden, hvilket putter softwaregiganten på en syvendeplads over de mest aktive virksomheder.

Til sammenligning har selvstændige enkeltpersoner samlet set lavet 1.085 ændringer, mens Red Hat står bag 1.000 og Intel 839.

Undersøgelsen, der er lavet af nyhedssiden LWN.net, bør dog tages med et gran salt, da antallet af ændringer kan være en dårlig indikator for, hvor meget arbejde der ligger bag. En ændring af koden kan nemlig være meget omfattende, men også blot en mindre rettelse.

Microsoft sætter skub på driver-udvikling

Microsofts mange ændringer skyldes arbejdet med at forbedre driveren til Microsofts virtualiserings-værktøj Hyper-V.

Tilbage i 2009 var Microsoft nødt til at gøre koden åben, da det kom frem, at der blev brugt open source-komponenter, der er licensieret under GPL.

Det er i strid med GPL-licensen, der ikke giver plads til at blande open source-kode med proprietær kode.

Siden dengang har Microsoft dog fået kritik for kvaliteten af driveren, hvilket virksomheden altså nu har valgt at gøre noget ved.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Ambitiøs IT-virksomhed søger en IT-Konsulent til vores SAP-moduler MM – IM/WM.

Københavnsområdet

Unik System Design A/S

QA Engineer

Sydjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS