YouSee og Onfone skal redde TDC-regnskab

TDC's omsætning er stagneret, men købet af Onfone kan sammen med flere YouSee-kunder sikre, at TDC's salg ikke daler.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen. (Foto: Povl D. Rasmussen)

Det danske telemarked er i noget nær stagnation, og det presser TDC's omsætning.
 
Alle har mobiltelefon, folk flygter fra fastnettelefonen, salget af fastnetbredbånd er gået i stå, mens væksten i mobilt bredbånd er ved at klinge af.
 
Samtidig har der hersket en intens mobilkrig, hvor minut- og datapriserne er banket i bund af især Onfone, som TDC købte i maj.
 
Og Onfone-købet er en af de ting, som skal redde det kvartalsregnskab, som TDC kommer med i næste uge, vurderer aktieanalytiker Morten Imsgard fra Sydbank.
 
"Opkøbet af Onfone vil efter vores vurdering dæmpe den seneste tids ophedede priskrig på det danske mobilmarked," skriver han i en optakt til regnskabet.
 
"TDC bliver styrket med endnu et stærkt forbrugerbrand, som først og fremmest stiller selskabet bedre i konkurrencen om kunder med fokus på mobildata," står der videre.
 
Onfone lancerede oprindeligt sine mobilpakker med x antal timer og ubegrænset sms, men ved årsskiftet blev data også en del af pakkerne. Dermed begyndte Onfone at stjæle kunder, som havde købt smartphones med tilskud fra de store operatører.
 
Tv skal drive TDC-salg frem
Udover Onfone forventer Morten Imsgard også, at kabeltv-divisionen YouSee bidrager positivt til TDC-regnskabet. YouSee har de senere år hjulpet på omsætningen i TDC-koncernen.
 
"Vi ser generelt divisionen som en af TDC's bedste vækstmuligheder. Vi forventer, at antallet af kunder forsætter med at vokse, og har specielt fokus på at den høje vækst i 'YouSee Plus'-kunder fortsætter," vurderer Morten Imsgard.
 
YouSee Plus-abonnenter betaler en månedlig leje til TDC for at leje en digitalboks, som eksempelvis giver adgang til at leje film hjemmefra samt at gense tidligere sendte programmer.
 
TDC's topchef, Henrik Poulsen, har tidligere udpeget kabeltv som en af de få vækstlommer, der er på det danske telemarked.
 
Teleselskabet udsender kvartalsregnskabet torsdag den 4. august. Morten Imsgard forventer, at det viser en vækst i omsætningen på 0,3 procent sammenlignet med samme kvartal sidste år.

Læs også: Her er TDC-bossens genistreger

Annonce

Event: Platform X 2027: AI, skalering og vækst

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

22. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job