CSC genansætter to bortviste Prosa-medlemmer

CSC har genansat to Prosa-folk, der under konflikten i strid med overenskomsten nedlagde arbejdet i protest. Flere tidligere medarbejdere kan være på vej tilbage.

Artikel top billede

Læs også:
Strid om fyrede folk giver CSC-kunder problemer

SKAT: Genansættelse af CSC-fyrede kan afkorte pukkel

Bortviste CSC-folk kan være på vej tilbage til CSC

It-giganten CSC har genansat to tidligere medarbejdere fra den omdiskuterede kundegruppe, som nedlagde arbejdet overenskomststridigt under den mere end fire måneder lange konflikt med fagforbundet Prosa.
 
Det bekræfter CSC-chefen Lars Lundsgaard.
 
"Jeg ved positivt, at der i al fald er to af dem, som er ansat igen. Og hvad angår resten, så kører processen stadigvæk," siger han. 
 
Bortvist efter arbejdsnedlæggelse
Medarbejderne, der arbejder med batch-afviking, gik omkring påske hjem i protest mod at skulle oplære deres egne vikarer forud for en udvidet konflikt. Efterfølgende blev de bortvist efter at have ignoreret en anmodning fra CSC og Prosa om at returnere til arbejdet.

I juli gav fraværet af de centrale medarbejdere flere uger efter afslutningen af hovedkonflikten stadig problemer hos blandt andet storkundenSkat. Skat mente, at en eventuel genansættelse af de bortviste medarbejderne ville kunne normalisere driften langt hurtigere.
 
CSC slog de bortvistes job op kort efter konfliktens afslutning. Imidlertid har firmaet altså efter en måned foreløbigt kun ansat to af de tidligere medarbejdere. 

Intet hastværk 

Lars Lundsgaard fortæller, at årsagen til de få ansættelser mere handler om, at firmaet har været tilbageholdende, end at der er få kvalificerede ansøgere.
 
"Vi har ikke villet rykke for hurtigt. Vi har jo haft en situation, hvor tingene har kørt nogenlunde. Det har vi draget fordel af hen over sommeren, hvor der ikke har været så meget tryk på," siger han.
 
Computerworld har tidligere beskrevet en strid mellem Prosa og CSC, om hvorvidt de tidligere medarbejdere skulle have mulighed for at søge deres gamle stillinger samlet. Den strid har forsinket normaliseringen efter CSC-konflikten.
 
Men den strid er nu historie, slår Lars Lundsgaard fast.
 
"Diskussionen om, hvorvidt man skulle søge individuelt, er blevet afklaret på den måde, at vi holder fast i, at de skal søge individuelt. Og det har de så gjort," siger han. 

Flere kan være på vej tilbage 
Han understreger, at ansættelsesprocessen ikke er slut. Dermed bliver ansættelsen af de to tidligere medarbejdere ikke nødvendigvis de eneste fra den såkaldte kundegruppe. 
 
"Nej-nej. Det er en proces, der fortsætter. Processen blev ramt lidt af, at folk var på ferie og den slags. Man har kørt det helt stringent," siger han. 
 
"Der har været afholdt nogle samtaler, og processen kører. Jeg vil tro, at tallet vil stabilisere sig i løbet af en måneds tid, og så vil vi vide, hvor vi lander," siger Lars Lundsgaard.
 
Han fortæller, at der ud over ansøgninger fra de tidligere ansatte, også er kommet ansøgninger fra folk udenfor CSC. Imidlertid er det ikke så mange, der endnu er blevet ansat.
 
"Indtil videre er det kun en enkelt. I alt har vi ansat tre. De to er tidligere folk, som er kommet tilbage, og en af dem er kommet udefra," siger han og tilføjer, at han ikke ved, om de to er startet i deres gamle job endnu.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision