Her er fremtidens vilde smartphone-funktioner

Udviklingen af fremtidens smartphones er i fuld gang. Se her, hvordan din næste smartphone kan komme til at se ud og hvilke banebrydende teknologier, der venter lige rundt om hjørnet.

Artikel top billede

I de seneste par år har teknologibranchens fokus ligget på mobil-markedet, hvor smartphonen og tablet-computeren er i fuld gang med at presse pc'en og den bærbare computer af banen.

Udviklingen går så stærkt, at det er helt umuligt at sige, hvordan en smartphone vil se ud om blot tre år.

Men lad os alligevel komme med nogle bud på de ting, som udviklerne i mobil-branchen i dag arbejder på, og som meget vel kan være på vej til din næste smartphone.

De holder størrelsen

Engang troede man, at mobiltelefonerne ville blive mindre og mindre, men sådan er det ikke gået.

Ganske vist bliver teknologierne inde i telefonerne mindre og mindre fysisk, men selve karosserierne vil også i de kommende år have en størrelse på op til 4,3 tommer, lyder vurderingen IDC-analytiker Ramon Llamas.

Han ser ingen tegn på, at fremtiden vil byde på mikroskopiske telefoner.

Til gengæld er der meget, der tyder på, at producenterne vil indføre eksempelvis dobbelt-skærme i telefoner, der kan foldes eller på anden måde pakkes sammen, så de har samme størrelse som nutidens smartphones, når de er pakket sammen og dobbelt størrelse, når begge skærme er foldet ud.

Fleksible telefoner

Producenternes udviklingsafdelinger arbejder i dag også med telefoner, der kan formes.

Det betyder, at telefonen vil kunne formes til eksempelvis et armbånd eller foldes eller drejes til en anden form.

Et godt eksempel er eksperimental-modellen Morph, som Nokia har udviklet.

Telefonen er bygget af fibril-protein, der er vævet sammen i et mikroskopisk tre-dimensionelt net, som gør det muligt med hænderne at ændre telefonens form.

Samtidig har Hewlett-Packard for flere år siden udviklet en prototype på et fleksibelt, papirlignende display, der kan bøjes, rulles sammen og formes.

Near field communication

Inde i smartphonens fleksible kasse vil vi i de kommende år se flere og flere eksempler på såkaldt NFC, near field communication, der gør det muligt at overføre data ved at berøre ting med telefonen.

Det kan eksempelvis anvendes til betalinger med telefonen, hvor der vil blive overført penge ved at berøre et betalingsfelt med telefonen.

NFC understøttes i dag blandt i det meget udbredte styresystem Android 2.3. Dog har kun få smartphones i dag indbyggede NFC-chip, men antallet vil vokse markant i de kommende år.

Google har angiveligt store planer med NFC i den næste version af Android, der har arbejdstitlen "Ice Cream Sandwich."

Her forestiller Google sig blandt andet, at man vil kunne udveksle kontaktoplysninger, websites og meget andet mellem to telefoner ved blot at placere dem op og ned ad hinanden.

Der er desuden meget store muligheder for spil-udviklerne i NFC, der vil kunne bruges til at koble flere telefoner sammen uden at anvende mobil-netværk.

Kunstig intelligens og vild computerkraft

Augmented reality er så småt begyndt at vinde frem, og det vil vi komme til at se meget mere til.

Ideen med via telefonen at lægge et filter på kameraets linse og se en virkelighed koblet sammen med data på telefonens skærm vil blive en standard-feature på smartphonen i fremtiden.

Koblet sammen med GPS-funktionen og de hurtige datanetværk vil vi desuden se real-tids-funktioner, der udspringer af din nøjagtige position - altså indenfor ganske få meters interval.

Kunstig intelligens

Det lyder skræmmende, men der er jo dybest set blot tale om avancerede algoritmer.

Det amerikanske teknologi-laboratorium MIT er eksempelvis langt med udviklingen af et mobil-system, der automatisk kan gennemtrawle anmeldelser på en række store by-portaler og her trække konklusioner ud, der er relevante ud fra den position, som man befinder sig på.

Her kan man for eksempel lede efter restauranter, der kan mikse en god White Russian, hvorefter søgemaskinen vil høvle igennem anmeldelserne og lede efter en række matchende ord.

Denne type applikationer vil vi komme til at se mere til.

Fremtidens smartphones vil blive udstyret med applikationer, der automatisk kan indsamle, analysere og levere relevante data til brugeren i real tid - faktisk lidt som en ven med lokalkendskab ville gøre på en spadseretur.

Lynhurtige processorer

Chip-producenten Qualcomm er på vej med 2,5 gigahertz quadcore-chip til smartphones, som inden for det næste års tid vil blive indbygget i de første smartphones. Også andre producenter af smartphone-chips er på vej med ganske voldsomme chips med meget store kræfter.

Det er imidlertid ingenting i forhold til det, som vi kan vente os om fem år, hvis chipudviklingen følger den hastighed, som den har haft i de seneste mange år.

Mens den teknologiske udvikling således pågår for fuld kraft, er der dog ét område, som ser ud til at være en akilleshæl i udviklingen, nemlig batterierne.

Det er et område, der ikke ser ud til at have samme udviklingshastighed som de øvrige teknologier.

Udviklingen pågår med rivende hast, og det kan meget være, at fremtidens store killer-app vil dukke op ud af det blå.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S