Sådan tager du bedre fotos med din mobil

Er du også træt af grynede og grimme mobilfotos? Så gør noget ved det! Her er seks gode råd, der gør dine billeder markant bedre - også selv om mobilkameraet er noget møg.

Sådan tager du bedre fotos med din mobil

Det bedste kamera er det, som du har med dig, sagde en kendt fotograf engang. I dag er det ofte kameraet i vores mobil.

Derfor bliver det brugt til at skyde snapshots af ungerne, der grinende har hovederne fyldt med softice, eller en uventet situation, som når sommervejret sender 2.000 liter vand ned i din kælder.

Her er der ikke tid til at lede efter det forsvundne kompaktkamera eller pakke spejlreflekskameraet ud af tasken.

Du griber din telefon og tager et foto.

Det er dog ikke altid, at det bliver særligt godt, da mobilkameraerne fortsat ikke kan måle sig med de bedste kompaktkameraer.

Der er dog noget, som du kan gøre, for at få nogle bedre billeder. Her er seks gode råd:

1. Hold telefonen i ro

Det lyder måske banalt, men det er uhyre vigtigt. Hold gerne om telefonen med begge hænder for at give den stabilitet. Problemet er, at lukkertiden - den tid som kameraet suger lys ind - ofte kan være lang, og der skal ikke mange vibrationer til, før billedet bliver rystet. Hold eventuelt også albuerne ind mod kroppen for yderligere stabilitet.

2. Vær forberedt på klikket

På mange telefoner går der flere sekunder, fra du trykker på knappen eller skærmen, til billedet bliver taget. Det er ikke ligesom på et kompaktkamera eller spejlreflekskamera. Hvis du øver dig, kan du faktisk vænne dig til at time dine skud efter kameraets forsinkelse.

3. Få styr på ISO-indstillingen

Flere mobilkameraer har en ISO-indstilling, som er sat på auto. I nogle situationer er det praktisk, men ofte er det meget bedre at tage kontrol manuelt.

ISO'en gør det muligt at tage billeder i situationer med begrænset lys, men metoden betyder, at der tilføjes digital støj til dit foto. Det kan være ganske ødelæggende. Med manuel kontrol over ISO-indstillingen er du selv med til at bestemme, hvor meget støj du er parat til at acceptere i dine billeder.

Bedre billeder med apps

4. Tag kontrol over flashen

Det er et godt og gammelt trick til fotografi med kompakt- og spejlreflekskamera, men det fungerer også med mobilkameraer. Hvis du er ved at tage eksempelvis et portræt i modlys, kan du manuelt aktivere flashen.

Det betyder, at personen bliver korrekt eksponeret. Ellers ville vedkommende ofte blot være en silhuet på grund af det kraftige modlys.

Det kan også betale sig at slå flashen helt fra i situationer, hvor du gerne vil have et naturligt billede. Nogle mobilkameraer er nemlig meget aggressive, når det gælder automatisk flash, og det kan faktisk være med til at ødelægge et motiv, der bades i blitzlys. 

5. Hold nallerne fra digital zoom

De fleste mobiler kan ikke zoome meget, og de er derfor udstyret med digital zoom. Det er desværre ikke særligt brugbart, og reelt betyder det, at du zoomer ind i billedet og ikke på motivet.

Du forstørrer ganske enkelt dit snapshot og taber dermed massevis af detaljer og ender med et grynet og grimt foto. Så hold nallerne fra den digitale zoom. I stedet kan du bruge benene og bevæge dig tættere på dit motiv. 

6. Gør dine fotos bedre med apps

Selv om du har et elendigt kamera i din mobil, kan du faktisk redde dårlige fotos. Der findes rigtig mange apps, både gratis- og betalingsversioner, som kan give dine billeder en tiltrængt omgang makeup. De kan få et råt retro-look, tilføjet spøjse talebobler eller mere liv i farverne. 

Til Android er det værd at kigge nærmere på PicSay, Camera 360 eller Retro Camera. Mens du med en iPhone kan se nærmere på Photo fx og Instagram.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Talentfuld og ambitiøs koordinator til opbygning af Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer i Forsvarets Cyberdivision

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Kan du drive succesfulde strategiske IT projekter i PET?

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S