IBM: Vi vinder markedsandele trods tab

IBM har stort set tabt hele sit pc-salg til private, men på de fleste andre markeder tager selskabet markedsandele fra konkurrenterne herhjemme, påpeger administrerende direktør Carl Christian Ægidius.

I krisetider henvender kunderne sig til de selskaber, som de kender, og som de er sikre på også vil eksistere i morgen. Derfor har IBM ifølge administrerende direktør Carl Christian Ægidius taget markedsandele herhjemme, selv om selskabet kom ud med sit første underskud i ti år.

Det betyder dog ikke, at IBM havde vækst sidste år. Det viser omsætningen, der dykkede fra 8,8 til 7,7 milliarder kroner. Faldet er drevet af pc-salget, hvor Carl Christian Ægidius pointerer, at IBM klarer sig godt nok på erhvervsmarkedet. Men salget til private er stort set faldet bort, efter den tidligere hjemme-pc-ordning blev afskaffet, og IBM mener, at det kun kommer langsomt igen med den nye ordning.

De fleste andre forretningsområder har budt på nogenlunde stabil omsætning, mens Carl Christian Ægidius fremhæver, at markederne generelt er faldet. Mainframe-salget er dog steget for første gang i ti år.

- Vi oplevede, at de store projekter enten blev splittet op i mindre dele eller udskudt, fortæller han.

Den danske IBM-chef vil ikke sige noget om forventningerne til dette års regnskab, men han fremhæver, at IBM satser stærkt på digital forvaltning.

Det sker dog ikke i direkte konkurrence med KMD, det tidligere Kommunedata, som sidder tungt på store dele af det kommunale marked. Derimod handler det om at bygge oven på KMD?s systemer for at få mere værdi og service ud af de offentlige data.

IBM Danmark A/S Årsregnskab
Millioner kroner20012000
Omsætning7.683,88.790,5
Resultat af primær drift (EBIT)110,1269,3
Resultat før skat -98,1167,3
Resultat-89,1108,4
Egenkapital861,8950,9
Antal ansatte4.2194.518
Carl Christian Ægidius er ikke meget for at fokusere på, at IBM tabte 89 millioner kroner sidste år. Han vil hellere tale om et driftsoverskud på 110 millioner kroner, heraf 100 millioner kroner i det danske moderselskab, hvilket dog er en nedgang fra 269 millioner kroner i 2000.

- Mange ville være glade for et overskud på 100 millioner kroner i det her marked, noterer IBM-direktøren sig.

Tabet på bundlinien opstår, fordi IBM sidste år måtte sætte 95 millioner kroner af til at belønne de medarbejdere, der har aktieoptioner, som de ved årsskiftet havde mulighed for at udnytte. I alt 600 af IBM?s ansatte i Danmark har aktieoptioner, hvilket er 120 mere end for et år siden. De 480 medarbejdere med mere end et år gamle optioner kan derfor indløse knap 200.000 kroner hver i gennemsnit.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College