Regeringen afviser kritik af Banestyrelsen Tele

Trafikminister Flemming Hansen understreger, at andre selskaber end Danske Telecom også kan indgå aftaler med Banestyrelsen. Han mener, at det øger konkurrencen i telebranchen.

Den borgerlige regering ser intet modstridende i, at den statslige Banestyrelse nu igen skyder aktiver i et privat teleselskab, selv om staten har solgt sine aktier i TDC i forbindelse med teleliberaliseringen.

?Der er ikke tale om, at regeringen med den indgåede aftale har afskåret andre selskaber fra at kunne indgå aftale med Banestyrelsen om telekapacitet. Der er tale om, at Banestyrelsen har indgået aftale med Danske Telecom om en kommerciel udnyttelse af en del af den ledige telekapacitet,? skriver trafikminister Flemming Hansen til Computerworld Online.

Hans svar kommer, efter Sonofon og ButlerNetworks, der ligesom Danske Telecom satser på den trådløse bredbåndsteknologi FWA, har kritiseret Banestyrelsens beslutning om at skyde aktiver for 50 millioner kroner ind i Danske Telecom. Banestyrelsen får godt 30 procent af aktierne i Danske Telecom for sine aktiver.

Konkurrenterne kan ikke se logikken i, at en borgerlig regering lader statslige aktiver indgå i konkurrencen med privat finansierede teleselskaber. Banestyrelsen er i forvejen medejer af Orange på baggrund af en tilsvarende aftale, men den blev indgået under den socialdemokratisk ledede regering.

Ifølge Flemming Hansen kan teleselskaberne lige så godt vænne sig til, at den statslige Banestyrelse vil spille en rolle på deres marked.

?Banestyrelsen vil også fremover - med regeringens samtykke - være på udkik efter andre muligheder for kommercielle aftaler med private selskaber om udnyttelse af den ledige telekapacitet. Herved er det tillige hensigten at øge konkurrencen i telesektoren til gavn for forbrugerne,? skriver trafikministeren til Computerworld Online.

Hvis staten gennem Banestyrelsen vil spille en rolle på telemarkedet, så undrer det direktør Michael Moesgaard Andersen fra konsulentfirmaet Andersen Management International, at teleaktiviteterne ikke bliver skilt ud i et selvstændigt selskab.

- Så kan konkurrenterne se, om aktiviteterne bliver drevet på markedsvilkår. I dag er det svært at gennemskue, om der sker en krydssubsidiering i Banestyrelsen, siger han

Annonce

Vallensbæk Kommune

NIS2-konsulent til Digital sikkerhed

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Development Manager for Core Banking

Region Sjælland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

Jim Neble

Vektus A/S