Grønt lys til Hitachi-køb af IBM-enhed

EU-Kommissionen giver grønt lys til Hitachis opkøb af IBMs division til produktion af harddisk-drev. Selv om Hitachi bliver markedsførende med opkøbet til 15 milliarder kroner, er der ingen fare for monopoldannelse, konkluderer EU.

EU-Kommissionen godkendte i går mandag Hitachis planlagte milliardopkøb af IBMs produktion af harddisk-drev.

Der er dermed givet endeligt grønt lys for handlen på 15 milliarder kroner.

Med opkøbet vil japanske Hitatchi få en førende position inden for produktion af harddisk-drev til mobile applikationer som for eksempel bærbare computere og lignende.

Dette til trods har EU-Kommissionen konkluderet, at opkøbet ikke ramler sammen med EU's monopol-lovgivning, idet harddisk-markedet er præget af voldsom konkurrence, ligesom nye producenter fortsat nemt kan komme ind på markedet for mobile applikationer, konkluderer EU-Kommissionen.

Markedet er desuden præget af kortvarige kontrakter, der gør det let og prisbilligt for kunder at skifte leverandør. Det er med til at holde konkurrencen i gang på markedet, erklærer EU-Kommissionen.

Hitachi - der sigter mod at blive verdens absolut største producent af harddisk-drev - overtager i første omgang 70 procent af IBM-divisionen. Det er planen, at andelen skal stige til 100 procent over de næste tre år.

IBM har i de seneste år bevæget sig mere og mere væk fra produktionen af computere og ind mod markedet for support og service.

Hitachi har - trods IBM's relativt magre resultat i harddisk-divisionen - store forventninger til det nye selskab, som Hitachi forventer vil få en omsætning på 39,9 milliarder kroner (5 milliarder dollar) i regnskabsåret for 2003.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Gyldendal A/S

Erfaren udvikler med AI-fokus

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,