Topfolk vrager amerikansk sikkerhedsplan

Sikkerhedsfolk vender tommelfingeren nedad til den længe ventede sikkerhedsplan, som den amerikanske regering netop har udgivet. Planen er for usammenhængende og bygger for meget på frivillighed, mener kritikkerne.

En række eksperter indenfor computersikkerhed har kort og kontant vendt tommelfingeren nedad til den sikkerhedsplan, som den amerikanske regering har fået lavet, oplyser CNN.

Den længe ventede plan har haft til formål formulere en strategi for, hvordan USA's IT-univers kan beskyttes effektivt mod cyberangreb.

En række førende amerikanske sikkerhedseksperter har imidlertid kun hård kritik til overs for rapporten, som de finder for vag og usikker.

Eksperterne peger på, at planen slet ikke foreslår massive initiativer fra statslig side, men derimod fremhæver frivillig deltagelse fra virksomheder og andre indenfor blandt andet uddannelse som en metode til at beskytte USA mod cyberangreb.

Skal selv sikre sig

Ifølge planen skal alle pc-brugere ? fra amerikanere med pc?en stående hjemme i soveværelset til topchefen i IT-giganten ? uddannes i internettets sårbarhed, så de på den måde kan sikre deres eget lille hjørne af internettet.

Strategiplanen opfordrer for eksempel til, at alle indfører svære passwords, opdaterer deres antivirus-programmer og installerer firewalls. Desuden opfordres virksomheder til at formulere en sikkerhedspolitik.

Sikkerheds-eksperterne mener imidlertid, at planen ikke hænger ordentligt sammen.

- Planen er alt for ustruktureret. Den bygger på frivillighed, og det svarer jo til at spørge almindelige borgere, om de ikke lige gider bygge et effektivt skjold mod et atomangreb. Det er helt klart regeringens ansvar at organisere den slags ting, siger IT-advokaten Christopher Wolf.

Den amerikanske regering står dog fast på strategiplanens konklusion.

- Regeringen kan ikke diktere og kan ikke sikre cyberspace alene, siger Det Hvide Hus? cyperspace­rådgiver, Richard Clarke.

Oplysning er motoren

Den 60-sider lange rapport konkluderer, at regeringens primære rolle er at tilbyde tilstrækkeligt med information til virksomheder og andre, så de kan yde en effektiv indsats på sikkerhedsområdet. Regeringsapparatet skal dernæst gå forrest med det gode eksempel, hedder det.

Det skal være udsigten til større profit gennem større sikkerhed, der skal være motoren i en øget IT-sikkerhed i USA og ikke regerings-regulativer, lyder budskabet.

Strategiplanen opfordrer desuden til en holdningsændring, når det drejer sig om IT-sikkerhed.

Fokus skal ikke længere være på at identificere de eksisterende trusler og kommende angreb, men derimod på at få styr på de steder, hvor IT-universet er sårbart.

USA er som andre vestlige lande hurtigt blevet afhængigt af IT-netværk. De fleste cyberangreb har hidtil mest været isolerede tilfælde, hvor enkelte hackere har angrebet specifikke mål. Alligevel kostede angrebene sidste år omkring 100 milliarder kroner i tab.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec