Singapore bliver wireless

Om kort tid bliver det muligt at få trådløs bredbåndsadgang i hele Singapores finanscentrum. Teleselskabet SingTel er i gang med at bygge 150 terminaler. Også cafe-områder, lufthavn og indkøbscentre er dækket.

Singapore er på vej med et trådløst bredbåndsnetværk, der vil dække stort set hele finanscentrum i den sydøstasiatiske bystat.

Det er Singapore Telecommunications (SingTel), der står bag netværket.

Via netværket vil indbyggerne i Singapore med enten notebook-computere eller PDA'ere kunne få trådløs bredbåndsadgang med en hastighed på 512 kilobit i sekundet.

Bygger terminaler

Der er i øjeblikket omkring 100 netværkssendere i byen, men antallet stiger støt og vil have rundet 150 ved årsskiftet, oplyser SingTel.

Det trådløse bredbåndsnetværk kommer til at dække hele Singapores midtby, hvor mange store selskaber med interesser i Østen holder det.

Desuden vil udvalgte områder uden for byens finanscentrum kunne koble sig på nettet. Det vil typisk være områder med medborgerhuse, cafeer og restauranter.

På den måde følger SingTel den model, som NTT Communication anvendte, da selskabet etablerede et tilsvarende netværk i Japan.

SingTels netværk er det mest omfattende netværk i Singapore til dato, men dog ikke det første. Tidligere har konkurrenter nemlig etableret trådløse netværk i forskellige indkøbscentre, lufthavnen og omkring Singapores store messecenter.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S