Olicom-selskab konkurs

Mobilspecialisten Gopinocchio overlevede ikke trods 3,5 millioner kroner fra venture-selskabet Olicom. Manglende ekstra venturekapital blev softwareselskabets død.

Det trådløse boom udeblev for softwareselskabet Gopinocchio, der udvikler programmer til mobile platforme. Indtil mandag aften var virksomheden et af Olicoms porteføljeselskaber.

På et møde mandag eftermiddag besluttede selskabets bestyrelse at bakke op om en konkursbegæring.

Venture-selskabet Olicom har mistet 3,5 millioner kroner på Gopinocchio, der har været i porteføljen siden november 2000. Gennem hele 2002 har selskabet været i markedet for at hente kapital i en fornyet runde, hvilket ikke lykkedes, oplyser administrerende direktør Anders Rosenbeck.

- Olicom har strakt sig langt, så jeg er ikke skuffet over, at de ikke stod klar med endnu flere penge, siger Anders Rosenbeck.

Og da en potentiel millionordre i fredags blev afgivet til en af Gopinocchios konkurrenter, lå det klart for virksomheden, at det var slut.

Kontrakten ville isoleret set have gjort Gopinocchio profitabel på 9-12 måneder, oplyser Anders Rosenbeck.

- Men på kort sigt er det ikke sandsynligt at lande andre ordre af signifikant størrelse, og da selskabets likviditet er i bund, måtte beslutningen om konkursbegæringen tages, oplyser han i en meddelelse til kunder og ansatte.

Allerede i det seneste regnskab tog Olicom ifølge administrerende direktør Boje Rinhart højde for Gopinocchios mulige konkurs og afskrev virksomheden regnskabsmæssigt.

- Gopinocchio var en af vores mindre virksomheder, og man må sige, at deres marked var langsommere om at komme i gang, end vi kunne forestille os, siger Boje Rinhart.

Han mener, Olicoms investorer kan læse de nødvendige oplysninger om ventureselskabets virksomheder i regnskaberne, så for Gopinocchios tilfælde føler han ikke, at der er grund til at oplyse Københavns Fondsbørs om konkursen.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S