Dansk Sun-direktør fyret

Administrerende direktør, Ove Holritz, 48 år, overvejer en karriere i en helt anden boldgade, efter at Sun Microsystems har opsagt samarbejdet med ham. Ifølge Ove Holritz kommer efterfølgeren på posten fra udlandet.

Topchefen i Sun Microsystems Danmark, Ove Holritz er blevet fyret, efter at have været chef for softwarevirksomheden i over fire år.

Ifølge Sun Microsystems er samarbejdet ophørt efter uenighed om de opnåede resultater og de fremtidige indsatser.

- Det kommer ikke helt bag på mig, for jeg har jo vidst, at vi var uenige i nogen tid. Jeg har været med i både op- og senest nedgangstider, og udfordringen for Sun bliver nu at samle tropperne. Det skulle så bare ikke være med mig ved roret, siger Ove Holritz.

Ifølge den fyrede direktør er der ikke annonceret nogen efterfølger til posten som administrerende direktør, men meget peger på, at det bliver en Sun-ansat fra udlandet.

Indtil den beslutning bliver offentliggjort, er det selskabets salgsdirektør, Peter Rindsig, der fungerer som midlertidig chef.

Ikke forberedt

Ove Holritz har 14 års erfaring fra IT-branchen, men han vil ikke love, at fremtiden også kommer til at byde på job i teknologibranchen.

- Nu må vi se. Jeg har ikke forberedt det her. Så jeg har ikke umiddelbart noget på hånden, siger Ove Holritz.

Hvor lang tid han kan gå og overveje fremtiden, melder han ikke noget om.

- Men de gyldne håndtryks tid er forbi. Der er ikke plads til at sige farvel med to års løn i en branche, hvor alle fyrer, siger Ove Holritz.

I seneste regnskab oplevede Sun Microsystems i Danmark et fald i omsætningen på 25 procent fra 600 til 450 millioner kroner.

Ifølge Ove Holritz er der "ikke noget galt med resultatet", men da Sun ikke offentliggør dets resultatoplysninger, ønsker Ove Holritz ikke at uddybe overskuddets størrelse.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere