Navision fortsætter som produktnavn

Microsoft har besluttet at bevare både Axapta og Attain-produkterne. Sidstnævnte kommer dog fremover til at hedde Navision.

Tidligere rygter om, at Microsofts opkøb af Navision ville betyde farvel til et af selskabets produkter, er blevet manet i jorden af chefen for Microsoft Business Solutions-divisionen, Doug Burgum.

Det skete på en partnerkonference i USA fornylig.

Her sagde Doug Burgum, at Microsoft bevarer begge produkter fra Navision, men at Navison Attain fremover blot kommer til at hedde Navision, mens Axapta fortsætter under samme navn som tidligere.

Divisionnavn skal med

Samtlige produkter i Business Solutions-divisionen kommer desuden til at begynde med divisionsnavnet efterfulgt af en funktionalitets-betegnelse og sidst navnet på udgaven.

Eksempelvis kommer Navisions produkt Axapta til at hedde ? Microsoft Business Solutions Financials Axapta Edition?, ikke videre mundret, men dog med det bevarede produktnavn fra Navision.

Doug Burgum var chef for Great Plains, som Microsoft købte i 2001, og bekymringen hos ikke mindst mange af Microsofts europæiske forhandlere var, at Microsoft Business Solutions ville satse mere på Great Plains-produkterne end på Navisions.

Den bekymring har Microsoft i første omgang manet i jorden, men selskabet har ikke oplyst, hvor længe det nuværende produktkort skal gælde.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Junior Projektkonsulent til program Digital og Operativ Transformation

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Head of Digital Trust & Security

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Brabrand

    Midtjylland

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job