Nettet gik ned

Hele kloden var i fredags ramt af manglende forbindelse til internettet. WorldCom har erkendt omfanget og siger, at problemerne opstod under vedligeholdelse af routere.

Det fallerede teleselskab WorldCom, der transporterer omkring 70 procent af al trafik på internettet, oplevede i fredags, dansk tid de største problemer nogensinde.

I op mod ni timer var store dele af internettet nede. Værst gik det ud over USA, hvor op mod 20 procent af alle WorldComs kunder var uden forbindelse.

Også Canada, Europa, Mellemamerika og Asien blev ramt. Her resulterede problemerne i unormalt sløve forbindelser.

Ifølge Tom Ohlsson, der som marketingchef for Matrix NetSystems i Texas, overvåger internettrafik og services, er der tale om problemer helt uden fortilfælde.

- Netværket styrtede bogstavligt talt i grus, sagde han til IDG News Service.

Den opfattelse deles af Keynote Systems, der udgiver Internetreport.com. Keynote klassificerer ventetider på over 180 millisekunder som kritiske, og i weekenden var reaktionstiden op mod to sekunder.

WorldCom erkender omfanget af problemerne. Ifølge teleselskabet opstod problemerne under arbejde med at vedligeholde en række routere i Los Angeles og Washington. Efterfølgende blev mails, der ikke kunne leveres, omdirigeret, og de første undersøgelser tyder på, at det var den trafik, der fik netværket til at bryde sammen.

Problemerne for WorldCom kommer på et tidspunkt, hvor teleselskabet i forvejen har røde øre.
Virksomheden er i betalingsstandsning, og under rekonstruktionen kom det frem, at selskabets ledelse har gjort sig skyldige i regnskabsfusk for op mod 68 milliarder kroner.

Selskabet har fyret 17.000 mand siden juni.

Selv om WorldComs øverste chef, John Sidgmore forsikrede om, at fyringerne ikke på nogen måde ville få indflydelse på WorldComs services, skriver The Register, at flere og flere af WorldComs kunder køber backup-forbindelse hos andre internetudbydere.

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S