EU slipper netmusikken fri

Det skal være muligt at streame musik på nettet i hele Europa med blot én enkelt samlet tilladelse i lommen, mener EU-kommissionen. Det vil gøre livet lettere for såvel forbrugere som netradioer, der i dag i en uoverskuelig ordning skal have tilladelse fra hvert enkelt land, som de streamer til.

EU-kommisionen vil slippe musik sendt via internettet fri over landegrænserne i Europa.

Derfor har kommissionen nu besluttet, at netradiostationer og andre, der streamer musik på nettet, skal kunne nøjes med en enkelt samlet tilladelse for at kunne sende til alle lande i det såkaldte europæiske økonomiske område.

Ordningen betyder, at netradioer nu kan nøjes med at betale en enkelt afgift til en enkelt fælles-europæisk organisation, hver gang de har sendt et musiknummer på nettet.

Det er en væsentlig forsimpling i forhold til tidligere, hvor netradioerne har skullet betale afgift til hvert eneste land, som de har sendt til.

Det har kostet betydelige administrative summer i det stedse mere internationaliserede samfund, hvor grænser hele tiden nedbrydes.

Udspillet sin rolle

EU-kommissionen er da heller ikke i tvivl om, at det gamle system har udspillet sin rolle, når det gælder streaming på internettet, der ikke er nær så begrænset af afstand, nationale kendetegn eller andet som tv og radio.

- Dannelsen af en officiel markedsplads for fælles streaming vil være til gavn for både forbrugere og rettighedshavere, siger EU's konkurrencekommissær, Mario Monti.

De mange selskaber, der streamer musik på nettet, har da også længe presset på for at få afstemt og centraliseret de licenser, der skal til for at få lov til at sende musik på nettet.

Mange af dem er i forvejen presset af afmatningen på annonce-markedet og har derfor haft svært ved at få råd til de mange forskellige rettigheds-organisationer, som de hidtil har været tvunget til at skulle betale til.

Herhjemme har det for eksempel været Koda/Gramex, der har sørget for at give tilladelse samt inkassere og fordele penge til rettighedshaverne.

Første større skridt

Ordningen er EU-kommissionens første større skridt i retning mod en fuld harmonisering af hele markedet for onlinemusik.

Initiativet bliver dog mødt med kritik af en række online-selskaber, der mener, at den kommende ordning ikke er vidtrækkende nok.

For eksempel dækker ordningen ikke afgifter for download og andre ting, og det vil uden videre gøre det muligt for netradioer alligevel at indgå individuelle aftaler med forskellige rettighedshavere, mener kritikerne.

De tæller blandt andre Den Europæiske Sammenslutning for Digitale Medier (EDiMA), der forhandler streaming-aftaler med rettighedshavere for sine i alt 20 medlemmer, som blandt andre tæller Yahoo, Real Networld og Wanadoo.

- EU-kommissionens ordning er et positivt, men meget lille skridt. Vi håber, at kommissionens beslutning kun er det første skridt mod et fuldt udbygget fælles marked for licenser til digital distribution på nettet, siger formanden for EDiMA, Simon Bazalgette.

Den nye ordning inkluderer hele det europæiske økonomi-område, der tæller samtlige EU-lande samt Norge, Island og Liechentstein.

Aftalen inkluderer desuden forskellige rettighedsorganisationer i Østeuropa, Asien, Sydamerika, Australien og New Zealand.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job