Ny software skal ryge firmapirater ud

Rettighedshavernes voldsomme offensiv mod piratfiler har bragt to software-selskaber sammen. De vil sammen udvikle et snifferprogram, der kan opspore mystiske filer i virksomheders netværk og afgøre, om de er lovlige eller ej.

Antipiratgruppernes voldsomme offensiv mod piratfiler har fået de to store software-selskaber Macrovison og Websense til at indgå et strategisk samarbejde med det ene formål at ryge piratfiler i firmacomputerne ud, skriver IDG News Service.

Samarbejdet skal munde ud i lanceringen af et program, der alene skal anvendes til at finde piratfiler rundt omkring i selskabers og organisationers netværk.

Mange henvendelser

Macrovison og Websense har begge fået adskillige henvendelser fra selskaber og organisationer. De er i stigende omfang bekymrede for søgsmål fra magtfulde ophavsretsgrupper som den amerikanske musikindustris brancheorganisation, RIAA, eller filmindustriens pendant, MPAA.

Selskaberne frygter med andre ord pinlige og kostbare retssager, hvis brancheorganisationerne opdager, at ansatte har downloadet, gemt eller distribueret ulovlige piratfiler via selskabernes netværk.

Frygten fik ekstra næring i april, da et amerikansk selskab, IIS, indgik forlig med RIAA, fordi en række af selskabets ansatte havde brugt en af selskabets servere til at lagre piratkopierede MP3-filer. Forliget kostede IIS godt syv millioner kroner.

Arbejde og fritid smelter sammen

- Man skal ikke glemme, at rigtigt mange medarbejdere efterhånden til dels opfatter deres arbejdscomputer som et undeholdnings-apparat. Selv om der er blokeret for adgang til diverse underholdnings-sites, så sidder de stadigvæk og spiller Doom hele dagen. Det er i hvert fald, hvad mange arbejdsgivere klager over, siger Kian Saneii, vicedirektør i Websense.

Det vil det nye program gøre op med, mener han. Programmet vil løbende overvåge al brugeraktivitet på hver enkelt desktop og styre den efter de regler, som den enkelte virksomhed har udstukket.

Programmet kan samtidig registrere, logge og låse alle bevægelser gennem applikationer, porte og protokoller, som på nogen måde kan forbindes med spil, fildelingstjenester eller instant messaging, oplyser Websense.

Samtidig vil sammenkoblingen med SafeDisc og SafeScan-programmerne fra Macrovision gøre det muligt at afgøre, hvorvidt de pågældende filer er lovlige eller ej.

- Skal det være effektivt, skal vi for eksempel vide, om en ansat overhovedet har en kopi af Star Wars liggende på sin hard disk, om det er ulovlig eller lovlig version købt online, om versionen er hacket og endelig om vedkommende har distribueret den videre, siger Kian Saneii.

Macrovison og Websense har allerede lavet succesrige testforsøg med det nye program, men forventer dog, at det først kommer i handelen i løbet af andet kvartal 2003.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    IT-direktør til Forsvarets Efterretningstjeneste

    Københavnsområdet

    Zealand – Sjællands Erhvervsakademi S/I

    Erfaren IT-projektleder med stærk teknisk indsigt

    Region Sjælland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS