Microsoft: Derfor får Windows 8 to brugerflader

Det kommende operativsystem får to meget forskellige ansigter.

Artikel top billede

Læs også: 
Microsoft-brugere hidser sig op over Windows 8 

Derfor ændrer Microsoft alt ved Windows-interfacet 
Der har været skrevet meget om, at Microsoft har hentet inspiration fra mobil-verdenen til sit kommende Windows 8. Nu fortæller Microsofts Windows-chef, Steven Sinofsky, i den officielle Building Windows 8-blog, at operativsystemet bliver udstyret med to meget forskellige brugerflader.

Det ene, kaldet Metro, minder om Windows Phone, mens det andet er en forbedret version af det, der kendes fra Windows 7.

Samtidig er det tydeligt, at Metro bliver den primære brugerflade i Windows 8 - det klassiske interface spiller kun en mindre rolle.

"Vores udgangspunkt har været at genopfinde Windows, og vi er parate til at kigge på selv de mest basale elementer i brugermodellen, platformen og API'er samt de arkitekturer, som vi understøtter. Vores mål er et design uden at gå på kompromis," skriver Steven Sinofsky.

Metro beskrives som en helt ny oplevelse for brugeren - hurtig, flydende og app-centreret. Her er der ingen tvivl om, at inspirationen kommer fra mobile operativsystemer.

Samtidig erkender Microsoft, at der er brug for den klassiske Windows-desktop til de mange eksisterende applikationer. Derfor er det stadig muligt at arbejde med de traditionelle Windows-programmer som for eksempel Stifinder, der også er blevet forbedret i det nye Windows.

"Grundlæggende kan du tænke på Windows-desktoppen som endnu en app," skriver Sinofsky og afslører dermed, at den klassiske Windows-brugerflade først bliver aktiveret i det øjeblik, hvor man kører applikationer der kræver de traditionelle brugerflade-elementer.

Windows 8 starter altså i Metro, og koden til det "klassiske Windows" bliver først loadet, når der er behov for det.

"Hvis du ønsker det, kan du skifte uden besvær mellem Metro-lignende apps og den forbedrede Windows-desktop.

Eksisterende applikationer, enheder og værktøjer er der stadig, og de er alle forbedret i Windows 8," hedder det i bloggen.

Læs også: 
Microsoft-brugere hidser sig op over Windows 8 

Derfor ændrer Microsoft alt ved Windows-interfacet

Annonce

Politiets Efterretningstjeneste

Data engineer til PET

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Platform Engineer hos PET

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

Infrastruktur | Nyborg

IBM Infrastructure Days

Hvordan skaber du en sikker, robust og moderne IT-infrastruktur i en tid, hvor AI, cloud og nye sikkerhedskrav ændrer spillereglerne?

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S