Så meget fylder Googles Gmail i erhvervslivet

Cloud e-mail er på fremmarch i erhvervslivet, og det er ikke mindst Googles Gmail, der bider sig fast hos kunderne. Det er dog ikke helt uproblematisk.

Artikel top billede

Læs også:

Falske certifikater efterlader åben ladeport til Gmail

Sådan bliver din Gmail lige så lækker som på iPad

Hvis man som virksomhed er på udkig efter en ny mail-løsning, kan Googles Gmail være et ligeså godt bud som Microsofts Exchange Online.

Det er budskabet fra Gartner-analytiker Matthew Cain, der mener, at Googles virksomheds-løsning efter fem år på markedet nu har så mange kunder, at den må betragtes som en ligeværdig konkurrent.

"Vejen til virksomhederne har været lang og bumpet, men Gmail bør nu betragtes som en mainstream cloud e-mail-leverandør," skriver Gartner.

"Mens Gmails virksomheds-markedsandel i øjeblikket ligger på omkring en procent, har den (tjenesten, red.) næsten halvdelen af markedet for cloud-email til virksomheder," lyder det fra Matthews Cain.

Han vurderer, at cloud e-mail, der i dag har tre til fire procent af det samlede marked, vil udgøre omkring 20 procent i 2016 og 55 procent i 2020.

Gartner peger på, at det kun er Microsoft Exchange og Googles Gmail, der har hentet markedsandele i de senere år, mens Novell GroupWise og IBM Lotus Notes/Domino har tabt markedsandele.

Her halter Google

Men selvom Google altså står til at hente ganske betydelige markedsandele i de kommende år, er selskabets cloud-tjeneste ikke det bedste valg for alle virksomheder.

Gartner peger på, at Google primært fokuserer på at udbygge tjenesten, så den passer til masserne, men at mange større organisationer med mere komplekse e-mail-krav ikke er et specielt godt match til Googles løsning.

"Banker vil måske kræve overvågnings-muligheder, som det ikke er sandsynligt, at Google bygger ind i Gmail på grund af den begrænsede appel."

Analysefirmaet mener også, at Google mangler noget gennemsigtighed i forhold til blandt andet sikkerhed og compliance.

Netop derfor venter Gartner også, at mange organisationer i de kommende år vil køre med hybride løsninger, hvor dele af mail-løsningen kører fra skyen, mens andre dele fortsat er styret internt.

Læs også:

Falske certifikater efterlader åben ladeport til Gmail

Sådan bliver din Gmail lige så lækker som på
iPad

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura