Bibliotekscenter indgår forlig i sag om piratkopiering

Ingen erstatning, men derimod økonomisk og moralsk støtte til en oplysningskampagne mod piratkopiering. Det er resultatet af et forlig indgået mellem Dansk Biblioteks Center og en bred kreds af mediebrancheforeninger.

Dansk Biblioteks Center (DBC) har indgået et forlig med en bred kreds af mediebrancheforeninger, efter at en af centerets servere blev brugt til distribution af beskyttet materiale i filudvekslingsnetværket Edonkey.

Der er ikke betalt erstatning, men i stedet indgået en aftale om, at bibliotekscentralen yder økonomisk støtte til en oplysningskampagne mod piratkopiering.

Sagen startede, efter at der blev nedlagt et fogedforbud mod DBC med krav om, at den pågældende server øjeblikkeligt skulle lukkes. Det gjorde centeret med det samme og iværksatte en undersøgelse, der viste, at serveren var blevet indrulleret i Edonkey-netværket.

I en pressemeddelelse skriver DBC følgende:

- DBC?s virksomhed er blandt andet at formidle ophavsretligt beskyttede værker i biblioteker, og respekten for ophavsrettigheder er en fundamental del af vores virksomhedsgrundlag. Derfor tilslutter vi os fuldt ud rettighedshavernes arbejde og det fremtidige oplysningsarbejde såvel økonomisk som med vores erfaringer med misbrug.

DBC?s administrende direktør, Mogens Brabrand Jensen, vil dog ikke oplyse, hvor meget forliget kommer til at koste DBC.

- Det er en del af forliget, at beløbets størrelse er hemmelig, siger Mogens Brabrand.

Mogens Brabrand Jensen erklærer sig tilfreds med forliget og siger, at han vil forsøge at forbygge lignende sager.

- Jeg er glad for, at der fundet en fornuftig løsning, som alle parter kan leve med, og jeg vil gøre alt, hvad der står i min magt for at forhindre en gentagelse, siger han.

Kredsen af mediebrancheforeningen, der har indgået forliget med DBS er følgende: Foreningen af danske videogramdistrinutører, IFPI Danmark, Multimedieforeningen, Nordisk Copyright Bureau, Dansk Musiker Forbund og Dansk Artist Forbund.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S