Ombudsmand vil forhandle om internet-reklamer

For at undgå retssager om god markedsføringsskik inviterer Forbrugerombudsmanden nu 18 organisationer til en drøftelse af reglerne for annoncer på internettet.

Forbrugerombudsmand Hagen Jørgensen strækker hånden frem mod de danske virksomheder, der lever af annoncer på internettet.

I sidste uge var Forbrugerombudsmanden ellers ude med riven overfor de websteder, der benytter rullegardin-annoncer eller popup-reklamer. Ifølge forbrugerombudsmanden er de aggressive annoncetyper i strid med god markedsføringsskik.

Jurist hos Forbrugerstyrelsen, Peter Fogh Knudsen, håber, at branchen på Forbrugerstyrelsens initiativ kan blive enig om at indføre regler, der begrænser udbredelsen af aggressive annoncer.

- Vi vil helst undgå retssager, og derfor har vi taget første skridt til en drøftelse af, hvad vi mener er god markedsføringsskik, siger Peter Fogh Knudsen.

Han oplyser, at hvis virksomhederne ikke bliver enige i Forbrugerombudsmandens holdning, vil man tage en konkret drøftelse med de enkelte virksomheder for at få afklaret, om det skal give anledning til yderligere skridt.

- Hvis der efter alle vores forhandlinger stadigvæk er virksomheder, der ikke er enige i vores holdning til god markedsføring på internettet, så må vi tage en konkret snak med dem. Der vil vi så forklare, at vi er uenige med dem, og så er det muligt, at der ikke sker mere i den sag, siger Peter Fogh Knudsen.

Men det kan også være, at forbrugerombudsmanden mener, der skal ske mere, og så er det op til en dommer at afgøre, om hans fortolkning af markedsføringslovens §1 er korrekt eller ej.

Mødet mellem branchen og forbrugerombudsmanden er sat til midt i november.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Defence Tech Denmark hjælper virksomheder med at bringe innovation ind i forsvarssektoren

    Et nyt nationalt initiativ fra Industriens Fond, EIFO og Innovationsfonden – eksekveret af DTU Science Park og Teknologisk Institut– skal bygge bro mellem startups, SMV’er og Forsvaret.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S