Proshop-direktør køber sig ind i web-hus

Poul Thyregod, stifter af internetbutikken Proshop, køber knap en tredjedel af jysk web-udviklingshus med millionomsætning og træder samtidig ind i bestyrelsen.

Artikel top billede

Poul Thyregod, stifter af og direktør for web-butikken Proshop, køber 30 procent af det jyske web-udviklingshus Novicell ApS.

Anparterne køber Thyregod af de to hidtidige ejere, Per Kirchner og Ole Pedersen, og han træder samtidig ind i Novicells bestyrelse.

"Jeg bliver fra tid til anden kontaktet af virksomheder indenfor e-handel om tip til, hvordan de kan udvikle deres forretning. På den her måde kommer jeg et skridt op og beskæftiger mig intellektuelt med e-handel," siger Poul Thyregod til crn.dk.

Han betegner sit engagement i Novicell som en "strategisk investering". Novicells nuværende direktør, Per Kirchner, fortsætter som direktør.

Omsætter for halv milliard

Poul Thyregods baggrund er, at han har opbygget e-commerce-selskabet Proshop i Danmark til en årlig omsætning, som ifølge en pressemeddelelse fra Novicell er på godt en halv milliard kroner.

I foråret 2007 solgte Thyregod en tredjedel af sine aktier i Proshop til Expert Danmark (tidligere Elbodan), som er den største non food detailhandelskoncern herhjemme. Expert Danmark ejer blandt andet kæderne punkt1 og Expert, der i forvejen driver internethandel. Sidste år solgte Thyregod så de sidste af aktierne til Expert Danmark, som havde en option på købet af de resterende 33 procent af aktierne.

Ekspansionslysten

I marts i år overtog Proshop konkurrenten Midtdata, hvilket ifølge Thyregod var udtryk for en "konsolidering i markedet"

Og tilbage i 2008 konsoliderede Poul Thyregod sig også, da aktiviteterne i den konkursramte webbutik shg.dk blev indlemmet i Proshop. Samme år blev også PRC Data overtaget af Proshop med den nye ekspansionslystne ejer Expert Danmark i ryggen.

Proshops hjemmeside er udviklet gennem et mangeårigt samarbejde med Novicell, og derigennem har Poul Thyregod fået et godt kendskab til den virksomhed, han nu indtræder som partner i.

Novicell har eksisteret i 12 år og er siden sommeren 2007 vokset fra 6 til 33 ansatte og består i dag af tre enheder: softwareudvikling, online markedsføring og hosting.

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS